Zamknij

Nawałnice w Polsce. Pierwsza śmiertelna ofiara burz [TYLKO U NAS]

Redakcja
10.08.2018 20:52
Burza
fot. Shutterstock

Nawałnice, które od kilku godzin przechodzą nad Polską zaczynają niestety zbierać swoje żniwo. Pierwsza ofiara śmiertelna jest w województwie mazowieckim. Informację tę dostaliśmy od jednego ze słuchaczy na Czerwony Telefon Radia ZET, a potwierdziła ją straż pożarna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ofiarą jest około 50-letni mężczyzna, który utopił się w małej, lokalnej rzece, która wezbrała po ulewach. Został on wyciągnięty z wody przez strażaków, ale mimo reanimacji nie udało się go uratować.

Alert RCB. Ostrzeżenia pogodowe 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które są zapowiadane na piątek. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, Małopolsce, Podkarpaciu i województwie świętokrzyskim dostały na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem do 115 km/h oraz intensywnymi opadami deszczu, a miejscami gradu.

Alert RCB - test komunikatu SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

RCB informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu. 

Pogoda na sobotę 

W sobotę na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, miejscami słabe przelotne opady deszczu, tylko na wybrzeżu zachodnim silniejsze do 10 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie burze. Burze możliwe także miejscami na wybrzeżu. Lokalnie opady drobnego gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, miejscami na wschodzie do 25 mm.

Zobacz także

Temperatura maksymalna od 20 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu do 26 st. na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz na Śląsku Dolnym i Opolskim.

RadioZET.pl/PAP/maos/DG