Upały nie dają spokoju. Ostrzeżenia dla prawie całej Polski!

Redakcja
09.08.2018 07:53
Upały
fot. Shutterstock

IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski. Jedno z województw zostało zaś objęte ostrzeżeniem III stopnia.

Tym województwem jest lubuskie, gdzie według przewidywań synoptyków termometry w dzień wskażą maksymalnie od 32°C do 35°C. W nocy minimalna temperatura to 18-21°C.

W pozostałej części kraju – 15 województwach – obowiązuje ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia. Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego (oprócz powiatów nadmorskich), pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów wschodnich), podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, zachodniej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Na tym obszarze prognozowana temperatura to maksymalnie 30-34°C w dzień, minimalna – 18-21°C w nocy.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia oznaczają, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RCB ostrzega i radzi

Jak bezpiecznie przetrwać upały, we wcześniejszych komunikatach na Twitterze przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak informuje RCB, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/MP