Zamknij

Nazistowskie symbole na murze żydowskiego cmentarza. "Stanowczo potępiamy"

10.01.2021 20:55

Nazistowskie symbole umieścili na murze kirkutu (cmentarza) w Oświęcimiu nieznani sprawcy. W niedzielę rano zauważyli je policjanci – podała rzecznik miejscowej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. Prezydent miasta wyraził oburzenie, a podległe mu służby zamalowały swastyki.

Oświęcim
fot. Facebook/Oświęcim - Miasto Pokoju - City of Peace

Oświęcim. Nieznani sprawcy działali w nocy z soboty na niedzielę. - Policjanci wszczęli w tej sprawie postępowanie – powiedziała Jurecka, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Z kolei rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała - także cytowana przez PAP - że służby miejskie w porozumieniu z miejscowym Centrum Żydowskim zamalowały już nazistowskie symbole.

O sprawie jako jedna z pierwszych poinformowała krakowska "Gazeta Wyborcza", która zamieściła zdjęcie muru cmentarza, na którym jeszcze widniały swastyki:

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut w wydanym wieczorem oświadczeniu wyraził oburzenie z powodu umieszczania nazistowskich symboli i stanowczo potępił takie działanie. Samorządowiec oczekuje szybkiego wykrycia i ukarania sprawców przez organy ścigania.

Oświęcim jest miejscem, w którym takie akty zawsze będą potępiane. Mieszkańcy Oświęcimia zachowują pamięć o ofiarach Holocaustu. Oświęcim jest również symbolem wielowiekowego współżycia społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej, a na Cmentarzu Żydowskim są pochowani mieszkańcy przedwojennego Oświęcimia. Takie działania godzą w naszą wspólną pamięć. Stanowczo potępiamy takie akty Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia

Oświadczenie prezydenta Chwieruta została opublikowane na profilu miasta Oświęcim na Facebooku, który zamieścił zdjęcie muru kirkutu. Na tej fotografii swastyki zostały już zamalowane. 

Oświęcimski kirkut został założony w końcu XVIII w. Przed II wojną światową było tu ok. 1,7 tys. macew. Niemcy wiele z nich wywieźli. Z wojennej pożogi ocalała tylko garstka.

Żydzi w Oświęcimiu zamieszkali w XV w. W 1588 r. powstała pierwsza synagoga. W 1636 r. król Władysław IV Waza nadał Żydom miasta Oświęcimia przywilej, w którym zapewnił im prawo zamieszkiwania, posiadania domów i posesji zarówno w mieście, jak i poza murami, a także prawo korzystania z synagogi i cmentarza. W momencie wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili ponad połowę 14-tysięcznej populacji Oświęcimia. Większość została zgładzona przez Niemców.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/Twitter