Zamknij

Próbowali wynieść cegły z krematorium Auschwitz. Węgrzy w areszcie

Redakcja
14.07.2018 21:48
Oświęcim. Obcokrajowcy próbowali wynieść cegły z Muzeum Auschwitz
fot. Przemek Swiderski/East News

30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna zostali zatrzymani po próbie wyniesienia z Muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z obozowego krematorium. Dwójka Węgrów została przesłuchana przez policję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 16.

Kobietę i mężczyznę, którzy wkładają cegły do torby, zauważyła inna para obcokrajowców zwiedzających muzeum i natychmiast zawiadomiła ochronę. Na miejsce została wezwana policja.

Zobacz także

- Obcokrajowcy zostali zatrzymani i trwa ich przesłuchanie.Czynności są prowadzone pod kątem kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury" - powiedział sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Mężczyzna został zatrzymany poza terenem byłego obozu, kobieta jeszcze na terenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zobacz także

W regulaminie zwiedzania i przebywania w muzeum jest zapis, że wszystkie znajdujące się na nim zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość.

Zabrania się przemieszczania, wynoszenia oraz niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów znajdujących się na terenie Muzeum i będących pod jego ochroną.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD