Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie będzie śledztwa w sprawie potrącenia dziecka przez kolumnę prezydenta

30.10.2018 18:38
xxx wiadomosci

Postanowienie o umorzeniu sprawy dotyczącej potrącenia w Oświęcimiu chłopca przez radiowóz z kolumny prezydenta RP jest już prawomocne. Jego rodzice się od tej decyzji nie odwołali. Zdaniem śledczych poszkodowane dziecko nie odniosło żadnych obrażeń.

Oświęcim. Umorzone śledztwo w sprawie potrącenia kolumny prezydenta fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło 4 października późnym popołudniem, gdy jadąca powoli kolumna prezydencka z radiowozami na czele zbliżała się do przejścia dla pieszych. Kierowca trzeciego z kolei radiowozu zatrzymał się, bo zauważył przy przejściu chłopca na hulajnodze.

Przepuścił go. - Kiedy dziecko przeszło, policjant powoli ruszył. Wówczas wbiegł drugi chłopiec, który wpadł na samochód. Uderzył w prawe nadkole i upadł – zrelacjonowała rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.

Dziecku natychmiast udzielili pomocy ratownicy z karetki jadącej w kolumnie. Wyszedł do niego także prezydent Andrzej Duda. Nadjechało oświęcimskie pogotowie, które zabrało chłopca do szpitala.

Po zbadaniu przez lekarzy dziecko wraz z rodzicami po kilkudziesięciu minutach wróciło do domu. Miało zasinione – prawdopodobnie w wyniku uderzenia o krawężnik – udo.

Kilka dni później oświęcimska prokuratura umorzyła sprawę, gdyż z opinii biegłego wynikało, że dziecko nie doznało żadnych obrażeń ciała.

- Z opinii wynika, że pokrzywdzony nie doznał obrażeń ciała. Doszło jedynie do naruszenia jego nietykalności cielesnej. (…) Prokuratura zajmuje się przestępstwami. Skoro nie wystąpiły jego znamiona, wówczas nie zajmujemy się sprawą – wyjaśnił wówczas Mariusz Słomka.

Na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa opiekunom dziecka przysługiwało zażalenie. Mieli na to siedem dni od doręczenia im decyzji. - Zażalenie nie zostało złożone; nic do prokuratury nie wpłynęło. Postanowienie się uprawomocniło – powiedział we wtorek prokurator.

Prezydent Andrzej Duda 4 października odwiedził Oświęcim, gdzie spotkał się z samorządowcami oraz przed miejscowym centrum kultury z mieszkańcami. Wieczorem, przed wyjazdem, prezydent odwiedził poszkodowanego chłopca w domu. Ofiarował mu wówczas dużą maskotkę.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń