Zamknij

Nie będzie śledztwa w sprawie potrącenia dziecka przez kolumnę prezydenta

Redakcja
30.10.2018 18:38
Oświęcim. Umorzone śledztwo w sprawie potrącenia kolumny prezydenta
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Postanowienie o umorzeniu sprawy dotyczącej potrącenia w Oświęcimiu chłopca przez radiowóz z kolumny prezydenta RP jest już prawomocne. Jego rodzice się od tej decyzji nie odwołali. Zdaniem śledczych poszkodowane dziecko nie odniosło żadnych obrażeń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło 4 października późnym popołudniem, gdy jadąca powoli kolumna prezydencka z radiowozami na czele zbliżała się do przejścia dla pieszych. Kierowca trzeciego z kolei radiowozu zatrzymał się, bo zauważył przy przejściu chłopca na hulajnodze.

Przepuścił go. - Kiedy dziecko przeszło, policjant powoli ruszył. Wówczas wbiegł drugi chłopiec, który wpadł na samochód. Uderzył w prawe nadkole i upadł – zrelacjonowała rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.

Zobacz także

Dziecku natychmiast udzielili pomocy ratownicy z karetki jadącej w kolumnie. Wyszedł do niego także prezydent Andrzej Duda. Nadjechało oświęcimskie pogotowie, które zabrało chłopca do szpitala.

Po zbadaniu przez lekarzy dziecko wraz z rodzicami po kilkudziesięciu minutach wróciło do domu. Miało zasinione – prawdopodobnie w wyniku uderzenia o krawężnik – udo.

Kilka dni później oświęcimska prokuratura umorzyła sprawę, gdyż z opinii biegłego wynikało, że dziecko nie doznało żadnych obrażeń ciała.

Zobacz także

- Z opinii wynika, że pokrzywdzony nie doznał obrażeń ciała. Doszło jedynie do naruszenia jego nietykalności cielesnej. (…) Prokuratura zajmuje się przestępstwami. Skoro nie wystąpiły jego znamiona, wówczas nie zajmujemy się sprawą – wyjaśnił wówczas Mariusz Słomka.

Na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa opiekunom dziecka przysługiwało zażalenie. Mieli na to siedem dni od doręczenia im decyzji. - Zażalenie nie zostało złożone; nic do prokuratury nie wpłynęło. Postanowienie się uprawomocniło – powiedział we wtorek prokurator.

Prezydent Andrzej Duda 4 października odwiedził Oświęcim, gdzie spotkał się z samorządowcami oraz przed miejscowym centrum kultury z mieszkańcami. Wieczorem, przed wyjazdem, prezydent odwiedził poszkodowanego chłopca w domu. Ofiarował mu wówczas dużą maskotkę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD