Oszuści skazani za próbę wyłudzenia 341 mln złotych. Wyrok sądu jest oburzający

Redakcja
31.10.2017 18:55
Oszuści skazani za próbę wyłudzenia 341 mln złotych. Wyrok sądu jest oburzający
fot. Pixabay

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował się złagodzić karę dla pięciu osób oskarżonych w głośnej sprawie o próbę wyłudzenia 341 mln złotych. Wszyscy usłyszeli wyroki w zawieszeniu.

Oszuści, posługując się fałszywymi akcjami, usiłowali reaktywować przedwojenną spółkę i zażądać gigantycznego odszkodowania. Gdy wpadli w ręce policji, zostali w 2016 r. skazani przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Marka N., Pawła R. i Leszka P. sąd skazał na kary po 5 lat więzienia i po 540 tys. zł grzywny. Jacek S. i Marek K. zostali skazani na kary po trzy i pół roku więzienia i po 300 tys. zł grzywny.

Wyroki w zawieszeniu

Cała grupa została zatrzymana w lutym 2010 r. przez ABW. 5 lat wcześniej mieli kupić akcje Giesche od kolekcjonera, który nabył je na targu staroci. Następnie, wykorzystując, że spółka nie została wykreślona z rejestru handlowego, wystąpili do Skarbu Państwa miasta Katowice, Katowickiego Holdingu Węglowego i Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Katowicach z żądaniem odszkodowania lub zwrotu dawnego majątku firmy wartego ponad 340 mln złotych.

Zagłosuj

Czy polskie sądy wymagają reformy?

Liczba głosów:

Próbowali wyłudzić 341 mln

Skazani odwołali się od wyroku i SA skazał ich na wyroku od 1,5 do 2 lat więzienia… w zawieszeniu. Tak niskim wyrokiem zbulwersowanych jest wielu obserwatorów. – Ciężko uwierzyć. Za przestępczą próbę zreprywatyzowania 1/3 Katowic sąd obniża kary i daje je w zawieszeniu – napisał członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta

RadioZET.pl/ businessinsider.com.pl/Onet.pl/strz