Hodowcy otrzymali pieniądze z programu ''Owca Plus''. Krowy mogą zazdrościć

02.06.2019 17:10
Owca Plus
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

„Owca Plus” znów działa. Ponad 420 tys. zł przekazał w piątek samorząd woj. śląskiego na wsparcie hodowli owiec. Wojewódzki program od 12 lat wspiera tam hodowlę owiec i kóz, a także ochronę bioróżnorodności Beskidów oraz Jury Krakowsko–Częstochowskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 "Owca Plus" funkcjonuje w województwie śląskim od 2007 roku. Już po dwóch pierwszych latach zaobserwowano zwiększenie powierzchni terenów pastwiskowych i pogłowia owiec oraz zwiększenie bioróżnorodności roślinności łąk czy polan.

W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego podpisano umowę, będącą efektem rozstrzygnięcia pierwszego tegorocznego konkursu dot. dotacji w ramach programu.

W tym roku na działania zasadniczego konkursu "Owca Plus" w Beskidach przeznaczono 440 tys. zł, a na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej - niespełna 64 tys. zł. W konkursie zgłosiły się podmioty z obu tych obszarów. Dotację w kwocie 426 tys. przyznano tylko Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne z Koniakowa – na prowadzenie ekstensywnego i kulturowego wypasu owiec.

"Krowa plus" zagrożona? 

Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej partii przed wyborami do europarlamentu przedstawił program wsparcia dla polskiej wsi. Wśród propozycji prezesa PiS pojawiły się dodatki pieniężne dla rolników: najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy.

Zobacz także

Program zwany potocznie ''krowa plus'' miał być realizowany dzięki środkom unijnym. W poniedziałek - dzień po wyborczym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach, Tomasz Bielecki z ''Gazety Wyborczej'' poinformował, że Komisja Europejska nie dostała od Polski żadnego wniosku o renegocjacje płatności z polityki rolnej do 2020 roku.   

RadioZET.pl/PAP