Owsiak musi przeprosić Pawłowicz. RWKPWK obraźliwe

Redakcja
29.11.2018 19:51
Owsiak musi przeprosić Pawłowicz. RWKPWK obraźliwe
fot. archiwum Radia ZET/PAP

Jerzy Owsiak musi przeprosić Krystynę Pawłowicz za naruszenie jej dóbr osobistych. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi m.in. o ogłoszony w maju 2014 r. w Internecie konkurs na rozszyfrowanie skrótu RWKPWK.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezesowi Fundacji WOŚP, posłanka PiS wytoczyła proces cywilny. Miało to związek z filmami opublikowanymi w maju i czerwcu 2014 r. na stronie kreciola.tv. W pierwszym z nich ogłoszono konkurs na rozszyfrowanie skrótu RWKPWK.

Strona pozwana tłumaczyła, że chodziło o „Ruch Wysłania Krystyny Pawłowicz w Kosmos”.  Autorzy pozwu wskazywali, że na jednym z portali już wcześniej istniał profil o identycznym skrócie, gdzie jedno ze słów było niecenzuralne – „Ruch Wypie*** Krystyny Pawłowicz w Kosmos”.

 - Uważam, że Owsiak inspirował tę stronę (…). Jeśli w konkursie kazał rozszyfrować skrót tej wulgarnej strony, to o czym my mówimy - mówiła Krystyna Pawłowicz.

Konkurs na rozszyfrowanie skrótu RWKPWK miał też wywołać falę hejterskich wpisów w sieci.

Posłanka PiS w pozwie domagała się od Owsiaka 50 tys. zł. zadośćuczynienia i przeprosin na jego profilach, w portalach społecznościowych oraz na stronie kreciola.tv.

Zobacz także

Ostatecznie sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych posłanki, ale nie nakazał wypłaty zadośćuczynienia.

Zdecydował, że Jerzy Owsiak ma opublikować oświadczenie na stronie internetowej kreciola.tv, w którym przeprasza Krystynę Pawłowicz za „bezpodstawne sformułowania dotyczące stosowania zasad praktykowanych w PRL, także za zorganizowanie konkursu polegającego na rozszyfrowaniu skrótu RWKPWK, co naruszało jej dobra osobiste w postaci czci i godności w filmie z dnia 12 maja”.

Oświadczenie ma być widoczne na stronie przez 2 tygodnie.

Szef WOŚP na tej samej stronie musi też opublikować oświadczenie, w którym przeprasza Krystynę Pawłowicz „za bezpodstawną sugestię dotyczącą stanu normalności naruszającej jej dobra osobiste w postaci czci i godności w filmie z dnia 2 czerwca 2014 roku".

To oświadczenie ma zostać opublikowane na 48 godzin.

Wyrok nie jest prawomocny. Adwokat Jerzego Owsiaka zapowiada apelację.

RadioZET.pl/PAP/JŚ