Zamknij

P. Mucha: wypowiedź Szczerskiego miała charakter niefortunny. "Intencją nie było urażenie kogokolwiek"

Redakcja
04.03.2019 20:53
Szczerski
fot. Mateusz Grochocki/East News

Wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego nt. żądań płacowych nauczycieli miała charakter niefortunny - ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w Polsat News. Zapewnił, że intencją Szczerskiego nie było urażanie kogokolwiek.

Podczas sobotniego "Śniadania w Trójce" Szczerski odnosząc się do planowanego strajku nauczycieli, powiedział, że "prezydent wzywa i nadal będzie wzywał do dialogu społecznego, dlatego że trzeba pamiętać, że akurat zawód nauczyciela ma tę szczególną misję, że on też ma charakter wychowawczy".

Zobacz także

- Jeśli nauczyciele będą podejmowali akcje protestacyjne, muszą robić to w ten sposób, żeby uczniowie i rodzice zrozumieli (...), dlaczego tak drastyczną formę ten protest przyjmuje i żeby to było wychowawcze - powiedział minister.

Szczerski o strajku nauczycieli i działaniach ZNP

Jak dodał Szczerski, "jakakolwiek forma protestu w trakcie kampanii wyborczej będzie natychmiast upolityczniona". - Nawet jeśli związki zawodowe chciałyby zrobić z tego protest wyłącznie społeczny, on będzie protestem politycznym. Uważam, że każdy świadomy uczestnik życia publicznego - a przecież pan (Sławomir, prezes ZNP) Broniarz i ZNP nim jest – musi wiedzieć o tym, że to będzie protest natychmiast wykorzystany w kampanii wyborczej, protest polityczny i cała próba tego, żeby domagać się praw nauczycieli po prostu pójdzie z dymem - zaznaczył Szczerski.

Zobacz także

Dodał, że "nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie". - W związku z powyższym także te transfery, które są dzisiaj dokonywane np. dla rodzin polskich - 500 plus - to też dotyczy nauczycieli - powiedział szef gabinetu prezydenta.

PO-KO wnioskuje o dymisję Szczerskiego, P. Mucha go broni

Posłowie klubu PO-KO zapowiedzieli w poniedziałek, że złożą wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o natychmiastową dymisję Szczerskiego. Wniosek ma związek ze - zdaniem posłów - "skandaliczną i pogardliwą" wypowiedzią Szczerskiego nt. żądań płacowych nauczycieli.

Zobacz także

P. Mucha odnosząc się w poniedziałek w Polsat News do słów Szczerskiego powiedział: - Wypowiedział się w tej sprawie już prezydent, mówiąc o tym, że wypowiedź ta miała charakter niefortunny. Każdemu z nas zdarzają się tego typu wypowiedzi, czy lapsusy językowe, kiedy nie do końca zdajemy sobie sprawę z kontekstu wypowiedzi.

Jak dodał, "każdy kto słuchał tej audycji radiowej, zdawał sobie sprawę, że rozmowa ta miała charakter szerszy". - Intencją pana ministra (Szczerskiego) nie było urażanie kogokolwiek - zapewnił Mucha.

RadioZET.pl/PAP/MP

C