Zamknij

"Nie daj Boże, może pojawić się polska mutacja". Wrócą obostrzenia?

24.06.2021 10:07
sklep
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie - powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Poinformował, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi. P.o. GIS powiedział także, że z tygodnia na tydzień może zmienić się sytuacja dotycząca obostrzeń. - Nie daj Boże, może się też pojawić mutacja polska, oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego - dodał.

  1. Wariant Delta w Polsce. "Są to osoby, które nigdzie nie podróżowały"
  2. Wrócą obostrzenia?

Delta, czyi indyjski wariant koronawirusa, rośnie w siłę. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło przed kolejną falą pandemii COVID-19. W jej ocenie ta zaraźliwa mutacja koronawirusa będzie odpowiadała za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca. W środę wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 96 przypadków zakażenia wariantem Delta.

Waldemar Kraska poinformował, że od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Z kwarantanny zwolni ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób zaszczepionych.

Wariant Delta w Polsce. "Są to osoby, które nigdzie nie podróżowały"

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego pytany był w czwartek w Programie Pierwszy Polskiego Radia, co GIS robi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wariantu Delta koronawirusa. Odnosząc się do informacji o możliwości kolejnej fali zakażeń, Saczka zapewnił, że "inspekcja sanitarna już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji". Dopytywany, w jaki sposób, odpowiedział: "W taki sposób, że identyfikujemy, mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych". Poinformował, że liczba osób, u których wykryto w Polsce wariant Delta koronawirusa, nie wzrasta znacząco.

Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne, to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały, ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie.

P.o. GIS Krzysztof Saczka

- Natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie - odpukać - jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia - zauważył. Mówiąc o odnotowanym w ostatnim czasie wzroście zakażeń właśnie tym wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii wskazał, że dotyka on głównie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Wrócą obostrzenia?

Saczka pytany był także, czy jest możliwość powrotu do niektórych obostrzeń epidemiczno-sanitarnych w Polsce. - Sytuacja może się zmienić, może niekoniecznie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. W naszych prognozach, w naszych analizach, my nie przewidujemy jakichś komplikacji w wakacje - wskazał.

- Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głównie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się - mówił kierujący GIS.

- Tak jak powiedziałem wcześniej: mutacje krążą w naszym społeczeństwie. To, że dzisiaj mówimy o mutacji Delta, czyli poprzednio indyjskiej, ale mamy też mutacje Gamma - brazylijską, czy Beta - południowoafrykańską, one też się u nas pojawiają i krążą. Obok tych mutacji zawsze może się pojawić kolejna mutacja. Nie daj Boże, może się też pojawić mutacja polska, oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego - zaznaczył.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C