PIKE składa skargi na ustawę abonamentową

Redakcja
02.06.2017 17:43
PIKE składa skargi na ustawę abonamentową
fot. Iain Watson, CC BY 2.0

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej składa skargę do KPRM ws. rządowego projektu ustawy abonamentowej - ustaliło Radio ZET.

Według zrzeszonych w Izbie operatorów rynku płatnej telewizji, projekt narusza zasady praworządności. PIKE wskazuje, że nie zostały w nim uwzględnione zastrzeżenia zgłoszone w trakcie konsultacji, przede wszystkim uwagi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczące obowiązku przekazywania Poczcie Polskiej danych klientów operatorów płatnej telewizji.

PIKE opowiada się za finansowaniem mediów publicznych z abonamentu pod warunkiem, że rozwiązania nie będą naruszały praw ich klientów. Podobne pismo operatorzy wysłali do Prezydium Sejmu.

- W projekcie nowej ustawy abonamentowej nie ma czego poprawiać, cała nadaje się tylko do kosza - mówi w rozmowie z Radiem ZET Iwona Śledzińska-Katarasińska. Posłanka PO ma podobne zastrzeżenia jak operatorzy płatnych telewizji kablowych i platform satelitarnych. Mówi, że projekt narusza zasady konkurencji i jest niesprawiedliwy.

Zdaniem Śledzińskiej-Katarasińskiej projekt powinien zostać odrzucony, a jedynym rozwiązaneim jest finansowanie mediów publicznych z budżetu przy jednoczesnej rezygnacji z nadawania w nich reklam.

Radio ZET/MSO/MAAL