Zamknij

Protesty przed siedzibą PISF. Komentarz ministerstwa kultury

Redakcja
09.10.2017 16:55
Protesty przed siedzibą PISF. Komentarz ministerstwa kultury
fot. PAP

Opinia Rady Programowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ws. odwołania ze stanowiska dyrektor Instytutu Magdaleny Sroki do niczego nas nie obliguje - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Rada Programowa PISF zebrała się w poniedziałek, by zaopiniować pismo wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektor Sroki. Po posiedzeniu Rady jej szef Jacek Bromski poinformował, że Rada - z powodu braku przesłanek - negatywnie zaopiniowała wniosek ministra kultury.

- Ta opinia nas do niczego nie obliguje. Ona jest tylko potrzebna formalnie, natomiast nie wymusza na nas określonych działań, możemy ją wziąć pod uwagę, ale nie musimy - podkreślił Lewandowski.

Pytany o to, kiedy zostanie podjęta decyzja ws. Sroki, odpowiedział: - Natychmiast po wpłynięciu formalnym opinii, będzie obwieszczenie na stronie MKiDN".

Rada Programowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej negatywnie zaopiniowała w poniedziałek wniosek ministra kultury ws. odwołania ze stanowiska dyrektor Magdaleny Sroki - poinformował po posiedzeniu Rady jej szef Jacek Bromski. MKiDN zajmie stanowisko, gdy wpłynie do resortu opinia Rady.

Rada Programowa PISF zebrała się w poniedziałek, by zaopiniować pismo ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektor Sroki.

Po decyzji Rady wiceminister kultury Paweł Lewandowski powiedział, że MKiDN zajmie stanowisko ws. odwołania dyrektor PISF wtedy, gdy do resortu wpłynie opinia Rady Programowej PISF w tej sprawie.

W ub. tygodniu Bromski poinformował, że minister kultury Piotr Gliński zwrócił się do Rady PISF o zaopiniowanie pisma w sprawie odwołania Sroki.

W niedzielę w Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił, że szef MKiDN stracił zaufanie do szefowej PISF i resort nie wyobraża sobie dalszej współpracy z nią; decyzja jej nieodwołalna.

- Stosunkowo dobrze nam się współpracowało w ostatnich dwóch latach z panią Magdaleną Sroką, ale jednak list, który napisała do ważnego senatora amerykańskiego (...) jest takim skandalem, że utraciła zaufanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, i oczywiście osoba, która wyraża takie poglądy pisząc do ważnych osób w świecie na temat tego, co się w Polsce dzieje, jak sytuacja ludzi kultury w Polsce wygląda, naturalne jest, że traci zaufanie - mówił Sellin.

Chodzi o list, który jedna z pracownic PISF-u skierowała do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America. Bromski ocenił w niedawnej rozmowie z PAP, że list dotyczył zezwolenia na użycie w materiałach reklamowych zdjęć z ceremonii oscarowych, kiedy Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski dostają Oscara. - Był napisany skandaliczną angielszczyzną - adresaci nie bardzo zrozumieli, o co chodzi - powiedział Bromski. Jak dodał, "zawarto tam również aluzje do cenzury w Polsce".

Zobacz także

Magdalena Sroka pełni funkcję dyrektora PISF od 3 października 2015 r. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz, pełniącą funkcję przez dwie kadencje. Jej kadencja upływa w 2020 r.

RadioZET.pl/PAP/KM