Więcej nie spóźnisz się na pociąg! PKP zapowiada nowy system

Redakcja
13.01.2018 14:30
Więcej nie spóźnisz się na pociąg! PKP zapowiada nowy system
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Systemy informacyjne na tablicach mają precyzyjnie oraz w czasie rzeczywistym informować pasażerów, w którym miejscu aktualnie znajduje się pociąg, aby mieli pewność, że zdążą dotrzeć na peron. W planach jest także utworzenie aplikacji mobilnej, prezentującej takie dane. Powstający system jest kompatybilny z systemami zarządzania bezpieczeństwem ruchu oraz monitoringiem na dworcach - zapowiedziało PKP.

Zagłosuj

Czy zdarzyło Ci się spóźnić na pociąg?

Liczba głosów:

Zapowiedziano ponadto zbudowanie jednej platformy dostępu do internetu poprzez Wi-Fi, działającej zarówno w pociągach PKP, jak i na dworcach. Taki zintegrowany dostęp do Wi-Fi pozwalałby też sprofilować pasażera pod kątem jego upodobań, aby dzięki temu móc zaoferować na dworcach przydatne punkty usługowe i handlowe oraz kierować do nich podróżnych oczekujących na pociąg - podkreślono.

- Internet wzdłuż linii kolejowych to jest dla nas ogromne wyzwanie infrastrukturalne. Bez postawienia większej ilości sieci mobilnych, dalej będziemy mieć ''białą plamę''. Dlatego w tym obszarze widzimy możliwości podnoszenia jakości usług – oceniał Sobczak.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

PKP TELKOL zaprezentowano wprowadzany przez PKP System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, który dostępny jest już na 60 dworcach w Polsce. Jego celem jest usprawnienie informowania pasażerów o bieżącej realizacji połączeń kolejowych, a zwłaszcza o oczekiwanych godzinach przyjazdu i odjazdu pociągów - tłumaczy PKP. Jednym z elementów systemu są nowe tablice informacyjne, które będą wyświetlały dane o aktualnej sytuacji na torach.

Zobacz także

- Te tablice to końcowy element kompleksowego rozwiązania, które bazuje na informacjach ze wszystkich systemów kolejowych. Pokazują one pasażerowi wszelkie informacje, niezbędne do wygodnego korzystania z usług świadczonych przez kolej – mówił przedstawiciel uczestniczących w projekcie Kolejowych Zakładów Łączności w Bydgoszczy Bartosz Sobczak. Jak dodał, celem jest zintegrowanie wszystkich systemów informacyjnych, aby nie działały tylko lokalnie, lecz objęły całą Polskę. Dzięki temu aktualizacja rozkładów jazdy ma przebiegać sprawniej, bez konieczności rozsyłania ich do pojedynczych jednostek.

RadioZET.pl/PAP/DG