Zamknij

Płachta zamiast książeczki. Wybrano formę karty do głosowania w wyborach

Redakcja
28.08.2018 10:28
PKW wybralo tzw. płachtę jako formę karty w wyborach samorządowych
fot. LUKASZ OSTALSKI/REPORTER/East News

W wyborach samorządowych karta wyborcza będzie miała formę tzw. płachty – poinformował w poniedziałek szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem płachta będzie wygodna dla wyborcy, choć w konsultacjach taki kształt karty do głosowania wskazało tylko 10 proc. ankietowanych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od listopada 2016 do czerwca 2017 roku PKW i Krajowe Biuro Wyborcze prowadziły konsultacje na temat kształtu kart do głosowania w jesiennych wyborach samorządowych.

W badaniu prawie 71 proc. badanych opowiedziało się za tym, by karta do głosowania miała kształt książeczki. Niespełna 10 proc. wyborców wybrało kartę wielkoformatową, tzw. płachtę.

Zobacz także

Na poniedziałkowym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza podjęła decyzję, że karta wyborcza w jesiennych wyborach samorządowych będzie miała formę tzw. płachty.

Szef PKW wskazywał, że w wyniku styczniowej nowelizacji Kodeksu wyborczego zmniejszyła się dopuszczalna liczba kandydatów na liście, co – jak zaznaczył – spowodowało, że płachta będzie znacząco mniejsza, niż mogłaby być w oparciu o przepisy Kodeksu wyborczego sprzed nowelizacji.

– Kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle kandydatów, ile jest mandatów. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2, więc nie będą tak wielkie, jak pierwotnie przewidywana A0, która była ogromną płachtą – mówił Hermeliński.

Zdaniem szefa PKW głosowanie na jednostronnie zadrukowanej płachcie będzie dużo wygodniejsze dla wyborcy. W ocenie Hermelińskiego taka forma karty będzie także ułatwieniem dla komisji wyborczych i przyspieszy proces liczenia głosów.

Zobacz także

– W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle – dodał.

Hermeliński poinformował, że karta wyborcza w formie tzw. książeczki będzie stosowana, jeśli liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20. 

– Wtedy rzeczywiście nie zmieściłyby się te wszystkie komitety, w związku czym książeczka będzie potrzebna – ocenił szef PKW. Jednak, jak dodał, karta-książeczka nie będzie przeważać w wyborach samorządowych.

Zobacz także

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

RadioZET.pl/PAP/PTD