Zamknij

Wybory samorządowe 2018. PKW podaje trzy terminy

Redakcja
30.01.2018 16:29
Wybory samorządowe 2018. PKW podaje trzy terminy
fot. Michał Grocholski/Agencja Gazeta

Tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada — poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza.

Zagłosuj

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych?

Liczba głosów:

Według PKW Prezes Rady Ministrów powinien wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku — jak poinformowano — w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada.

PKW poinformowała ponadto, że Prezes Rady Ministrów powinien zarządzić wybory w okresie pomiędzy 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia 2018 r.

Zobacz także

„Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad” — podkreślono na stronie internetowej PKW.

Koniec kadencji

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.

Dotychczas Kodeks wyborczy stanowił, że wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

Zgodnie z najnowszą zmianą w Kodeksie datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad. 

RadioZET.pl/PAP/DG