Zamknij

Spotkanie opozycji ws. reformy sądownictwa. Czy uda się ją zablokować?

Redakcja
17.07.2017 07:02
Protest
fot. PAP/Jacek Turczyk

Opozycja zwiera szyki przeciwko reformie sądownictwa, forsowanej przez PiS. Platforma, Nowoczesna oraz Komitet Obrony Demokracji chcą współpracować, żeby zablokować projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.

Czy dzieci powinno się szczepić?

Już za cztery godziny w Sejmie odbędzie spotkanie całej opozycji - ma to być narada nad tym, co jeszcze można zrobić, żeby zablokować cały legislacyjny proces ustawy o Sądzie Najwyższym. Daje ona bowiem ministrowi sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu potężną broń, czyli decydowanie o tym, który z sędziów zostanie, a który przejdzie w stan spoczynku.

Zobacz także

Godzinę później, dokładnie w południe, zaplanowane jest wysłuchanie publiczne na temat tej ustawy. Mają w nim wziąć udział nie tylko politycy, ale również byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

Może jednak pojawić się problem z miejscem, ponieważ marszałek Marek Kuchciński wprowadził ograniczenia w wydawaniu przepustek do Sejmu dla gości.

Zobacz także

Fala protestów przeciw reformie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przetoczyła się wczoraj przez cały kraj. Największa manifestacja odbyła się w Warszawie - najpierw pod budynkiem parlamentu, a następnie pod siedzibą Sądu Najwyższego. 

RadioZET.pl/krk/MP