Zamknij

PO chce rozliczyć Szyszkę. Zawiadomienie do prokuratury i komisja śledcza ws. ministra środowiska?

Redakcja
02.08.2017 13:48
Szyszko
fot. Rafał Oleksiewicz/East News

PO chce powołania sejmowej komisji śledczej ws. niszczenia Puszczy Białowieskiej i polityki PiS wobec środowiska - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Poinformował też, że PO złoży zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa przez ministra środowiska Jana Szyszkę za nielegalną wycinkę.

Zobacz także

- Zarządzenie tymczasowe Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze Strasburga bardzo wyraźnie pokazuje, że Europa nie zgadza się na łamanie prawa przez polski rząd, przez ministra Szyszkę. Nie zaakceptujemy takich metod i będziemy także wspierać Europę, wspierać tych wszystkich, którzy w Puszczy protestują przeciwko nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rządu PiS w stosunku do polskiej przyrody - powiedział Schetyna w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Komisja śledcza i prokuratura

Schetyna poinformował, że na środowym posiedzeniu Gabinetu Cieni Platformy zamierza poruszyć temat złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej w sprawie Puszczy Białowieskiej.

- Jesteśmy przekonani, że we wrześniu będziemy mogli doprowadzić do debaty w Sejmie na temat powołania tej komisji - mówił lider PO. - Rzecz będzie dotyczyć nie tylko Puszczy Białowieskiej i aktywności niszczenia jej przez ministra Szyszkę, ale w ogóle całej polityki odnośnie środowiska, którą PiS prowadzi - dodał.

Zobacz także

Schetyna poinformował też, że Platforma złoży zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa przez ministra Szyszkę za nielegalną wycinkę. - Rzecz dotyczy przestępstw przeciwko środowisku. Zawiadomimy prokuraturę i będziemy chcieli, żeby wszczęła postępowanie przeciwko ministrowi Szyszce - wyjaśnił Schetyna.

Czego dotyczy sprawa?

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty KE na działania wykonywane w Puszczy.

Zobacz także

W środę Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.  

RadioZET.pl/PAP/MP