Zamknij

Dymisja Adama Glapińskiego? Chcą tego posłowie PO

Redakcja
04.01.2019 14:04
Dymisja Adama Glapińskiego? Chcą tego posłowie PO
fot. PAP

PO domaga się dymisji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jak przekonywali w piątek politycy Platformy, na stanowisku szefa NBP stoi człowiek, który jest „bezpośrednio uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach Glapiński składał zeznania jako świadek w śledztwie, w którym podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

Zobacz także

Według Marty Golbik z klubu PO-KO prezes NBP jest „bezpośrednio uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce”.

– Jest uwikłany w aferę „bank za złotówkę”, aferę, w której szef KNF – komisji, która powinna pilnować całego rynku finansowego – proponował przejmowanie „banku za złotówkę” bądź nieprzejmowanie w zamian za 40 mln złotych – mówiła w Sejmie Golbik.

Jej zdaniem premier Mateusz Morawiecki powinien oczekiwać dymisji Glapińskiego, tak jak oczekiwał jej od Marka Chrzanowskiego.

Zobacz także

– Dlaczego Adam Glapiński, będąc uwikłany w tak potężną aferę, wciąż zajmuje stanowisko szefa NBP? – pytała Golbik.

Jak dodała, jest to „sytuacja, która nie miałaby miejsca w żadnym demokratycznym państwie, a cały czas ma miejsce w Polsce”.

– Wciąż mamy na stanowisku szefa NBP człowieka, który brał udział w aferze korupcyjnej, dlatego domagamy się dymisji Adama Glapińskiego – oświadczyła.

Poseł Krzysztof Brejza dodał, że Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro „powinien odpowiedzieć Polakom na pytanie, dlaczego śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej w historii Polski toczy się w sposób tak ślamazarny”.

Zobacz także

O wyłączenie poza spór polityczny NBP zaapelował w piątek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

– Nie widzimy w tej chwili żadnych podstaw do tego, żeby stwierdzić, że możemy nie mieć zaufania do prezesa NBP Adama Glapińskiego – powiedział Sasin.

RadioZET.pl/PAP/JŚ