Zamknij

PO składa projekt nowelizacji ustawy o IPN. Schetyna: polski parlament musi zareagować

Redakcja
20.02.2018 14:30
PO
fot. PAP

Składamy projekt nowelizacji ustawy o IPN, który ma naprawić te błędy, które zostały popełnione — oświadczył we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Jak ocenił, mamy dziś kryzys polityczny wynikający z „fatalnej dyplomacji” i „nieprzemyślanych wypowiedzi”.

Zagłosuj

Popierasz ustawę IPN w obecnej formie?

Liczba głosów:

— Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczna reagować. Składamy nowelizację ustawy o IPN, która ma naprawić te błędy, które zostały popełnione przez tę ostatnią nowelizację — oświadczył Schetyna na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie. — Musimy reagować, polski parlament musi zareagować na tę sytuację — dodał lider PO.

Ustawa o IPN a stosunki z Izraelem

Aktualną nowelizację ustawy o IPN prezydent podpisał 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zobacz także

Zgodnie z tą nowelizacją każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Zobacz także

RadioZET.pl/MP