Zamknij

PO złożyła wniosek o wotum nieufności dla rządu. Kto kandydatem na premiera?

Redakcja
17.03.2017 13:18
PO
fot. PAP

Sławomir Neumann oraz Tomasz Siemoniak na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Sejmie przedstawili wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu premier Beaty Szydło. Kandydatem na premiera z ramienia Platformy Obywatelskiej ma być szef ugrupowania, Grzegorz Schetyna.

Zagłosuj

Czy Grzegorz Schetyna byłby dobrym premierem Polski?

Liczba głosów:

Szef klubu Platformy Obywatelskiej mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd Szydło "od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zapowiedział, że PO przekaże wniosek innym opozycyjnym klubom parlamentarnym i będzie je przekonywać do jego poparcia.

Inicjatywę PO zamierza poprzeć Nowoczesna. Rządu nie będzie też broniło PSL. Paweł Kukiz mówił we wtorek, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w głosowaniu nad odwołaniem Rady Ministrów. Pomimo wsparcia opozycji, inicjatywa Platformy nie ma szans powodzenia. PiS, wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponuje w Sejmie stabilną większością 234 posłów.

Konstruktywne wotum nieufności

Zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

RadioZET.pl/PAP/DG