Zamknij

Barbara Nowacka w zestawieniu POLITICO. Wstrząśnie Europą w 2019 roku?

Redakcja
04.12.2018 10:23
Barbara Nowacka w zestawieniu POLITICO. Wstrząśnie Europą w 2019 roku?
fot. P.Molecki/East News

Ani prezes PiS Jarosław Kaczyński, ani szef Rady Europejskiej Donald Tusk, ale liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka znalazła się wśród 28 najbardziej wpływowych Europejczyków, którzy w 2019 roku będą kształtować losy kontynentu. Na szczycie listy – Matteo Salivini, przewodniczący skrajnie prawicowej włoskiej Ligi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Coroczną listę POLITICO podzielono w tym roku na trzy kategorie. To Ludzie Czynu, Zakłócacze i Marzyciele. Barbara Nowacka znalazła się w tej pierwszej – na siódmym miejscu.

„Barbara Nowacka zrobiła w tym roku coś niezwykłego w rozumowaniu polityków polskiej lewicy. Przedłożyła praktyczną politykę nad ideologiczną czystość” – podaje portal.

Chodzi oczywiście o połączenie sił z Nowoczesną i PO i stworzenie wspólnych list Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi.

Jak zaznacza POLITICO, „stowarzyszenie Nowackiej tworzy dziś jedną z bardziej prestiżowych marek w polskiej polityce”, podkreśla też jej osobiste zaangażowanie w organizację masowych protestów kobiet przeciwko zmianom w prawie dotyczącym aborcji. Choć, jak zauważa portal, w tej kwestii pojawiają się różnice światopoglądowe wśród koalicjantów, to okazały się one mniej ważne niż wspólny cel – zatrzymanie partii Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Barbara Nowacka może wstrząsnąć Europą w 2019 roku?

Liczba głosów:

Prezes PiS, jak przypomina Onet, pojawił się na liście POLITICO jako człowiek, który może wstrząsnąć losami Europy w 2017 roku. W zestawieniu na rok 2018 Polskę reprezentował Zbigniew Ziobro.

Portal każdego roku publikuje listę 28 osób z 28 krajów Europy, których warto obserwować. To nie tylko politycy, ale też liderzy biznesu, działacze i artyści, którzy znajdują miejsce w zestawieniu nie z powodu swojej władzy, ale sposobu, w jaki kształtują swoje kraje i kontynent.

W tym roku politykiem, który może mieć największy wpływ na porządek polityczny kontynentu, wybrano przewodniczącego skrajnie prawicowej włoskiej Ligi i ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego. Salvini jest zwolennikiem twardej polityki wobec migrantów. Jak podkreśla POLITICO, może on być jednym z tych, którzy doprowadzą do zmian w całej Unii lub nawet „obalenia” Wspólnoty.

RadioZET.pl/PAP/JŚ