Zamknij

Sojusz ponad podziałami. PSL, Kukiz'15, Razem i polska prawica apelują do Dudy o weto ws. Kodeksu wyborczego

Redakcja
03.08.2018 13:46
Kodeks
fot. PAP

Przedstawiciele Kukiz'15, PSL, Partii Razem, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Klubu Jagiellońskiego zaapelowali w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Ich zdaniem nowela „zabetonuje scenę polityczną”.

Senat przyjął w miniony piątek bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do Parlamentu Europejskiego; według noweli każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech posłów wybieranych do europarlamentu. Teraz nowela czeka na podpis prezydenta.

W piątek przedstawiciele ugrupowań politycznych: Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej, z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński, skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy list z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu Wyborczego dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Część opozycji protestuje

„Środowiska obywatelskie i polityczne, które reprezentujemy, wiele dzieli. Łączy nas jednak przekonanie, że szkodliwe dla polskiej demokracji jest tworzenie zaporowego realnego progu wyborczego, ograniczenie możliwości faktycznego wyboru Polaków do dwóch list oraz betonowanie sceny politycznej. Wyrażamy nadzieję, że rozważy pan prezydent nasze argumenty i zdecyduje się nie podpisywać nowelizacji Kodeksu Wyborczego” – czytamy w liście do prezydenta.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) ocenił na konferencji prasowej, że zmiana ordynacji do PE doprowadzi o „zabetonowania sceny politycznej”. „Uważamy, że pan prezydent ma wielką szansę stanąć w interesie tych wszystkich obywateli, którzy chcą mieć większy wybór, stanąć w obronie pluralizmu polskiej sceny politycznej” – podkreślił.

W ocenie członkini zarządu krajowego Partii Razem Julii Zimmermann zmiana ordynacji do PE jest „dziwacznym prezentem”, który prezes PiS Jarosław Kaczyński dał liderowi PO Grzegorzowi Schetynie. „Jedynie te ugrupowania, zarządzane przez tych dwóch panów zyskują na wprowadzeniu takiej ordynacji” – oceniła.

Senat broni pomysłu

Według senackiego Biura Legislacyjnego ws. projektu zmian w ordynacji wyborczej do PE zawarty w niej podział na okręgi wyborcze „spowoduje, że Polska będzie jedynym w Unii krajem, w którym efektywny próg wyborczy przekracza i to ponad 3-krotnie unijne maksimum 5 proc.”

„W Polsce efektywny próg wyborczy będzie wynosił 16,5 proc. Tyle głosów w skali kraju będzie musiał otrzymać komitet wyborczy, żeby uzyskać mandat” – wskazali senaccy legislatorzy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP