Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

PO o Koalicji Europejskiej, PSL o Koalicji Polskiej. Opozycja szuka formuły na wybory

Redakcja
04.02.2019 18:42
PO o Koalicji Europejskiej, PSL o Koalicji Polskiej. Opozycja szuka formuły na wybory
fot. PAP

O powołanie Koalicji Polskiej, koalicji utworzonej ze wszystkich ugrupowań opozycyjnych zaapelowali w poniedziałek we Wrocławiu liderzy PSL, Nowoczesnej oraz UED. Do koalicji chcą też zaprosić samorządowców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grupa b. premierów i b. szefów MSZ wystosowała w piątek apel, w którym wezwała "odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie" do wspólnego startu - pod szyldem Koalicji Europejskiej - w wyborach do PE. Celem współpracy wyborczej ma być odbudowa mocnej pozycji Polski w UE.

Zobacz także

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Koalicja Europejska to projekt dobry tylko na wybory europejskie, natomiast Polacy oczekują czegoś więcej.

„Polacy oczekują Koalicji Polskiej, koalicji dla Polski, która wygra wybory (parlamentarne) w 2019 r., zmieni i rząd, i zmieni podejście do drugiego człowieka. Przywróci wzajemny szacunek, zakończy bratobójcza wojnę oraz umocni nasze miejsce w sercu Europy” - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

Jak dodał, jest to zadanie dla polityków, samorządowców, społeczników – wszystkich Polaków odpowiedzialnych za przyszłość.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że jej ugrupowanie jest otwarte na rozmowę i nigdy nie odmówi nikomu porozumienia w kwestii koalicji. „Polska potrzebuje jesienią szerokiej koalicji. Uważamy, że najlepiej, gdyby taka koalicja powstała jak najwcześniej i była odpowiedzią na oczekiwania Polaków. Ona musi być oparta o wspólne wartości programowe” - powiedział Lubnauer.

Zobacz także

Dodała, że zarówno PSL jak i Nowoczesna potrafią znaleźć sprawy, które je łączą i mogą być podstawą programową. Jako przykład podała kwestię pozyskiwanie energii odnawialnej.

RadioZET.pl/PAP/BM

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce