Zamknij

PSL chce dopłat dla rolników za złą pogodę. 2 tys. złotych do hektara

Redakcja
29.05.2017 10:43
PSL chce dopłat dla rolników za złą pogodę. 2 tys. złotych do hektara
fot. Archiwum Radia ZET

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do ministra rolnictwa w sprawie dopłat dla rolników. Powodem są straty, które dotknęły ich podczas mrozów. – Jest potrzebna szybka interwencja – twierdzi lider PSL.

Późne nadejście wiosny i wysokie mrozy zimą spowodowały duże straty u rolników. – Mrozy, które dotknęły szczególnie sadowników w Polsce, przyniosły ogromne straty. W czereśniach to jest 90-100 proc., grusze, morele, brzoskwinie, ale też tak popularne w Polsce jabłka. Te straty są ogromne, sięgające od 40 do 70 proc. w przypadku jabłoni – komentował Kosiniak-Kamysz.

Dwa tysiące do hektara

Lider ludowców uważa, że niezbędna jest „szybka interwencja” ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. – Rekompensaty w wysokości dwóch tysięcy do hektara, wniosek do Unii Europejskiej o pomoc – tłumaczył lider PSL, argumentując, że trudna sytuacja w rolnictwie i sadownictwie dotknęła niemal całą Europę.

Wejście do strefy euro

Kosiniak-Kamysz spytany o to, jak wejście Polski do strefy euro wpłynęłoby na rolnictwo, powiedział, że najpierw musielibyśmy spełnić szereg warunków. – Dopiero wtedy jest możliwość dyskusji o rozszerzeniu. Dzisiaj nie warto emocjonować opinii publicznej tą dyskusją, bo ta decyzja jest naprawdę jeszcze oddalona w czasie – komentował, dodając, że ewentualna zmiana waluty przyniosłaby zarówno plusy jak i minusy dla rolnictwa.

RadioZET.pl/PAP/Money.pl/strz