Zamknij

Będzie nowe święto narodowe? Politycy mają pewien pomysł...

Redakcja
09.05.2017 07:18
Będzie nowe święto narodowe? Politycy mają pewien pomysł...
fot. Tadeusz Koniarz/East News

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje ustanowienie nowego święta narodowego. Data 12 lipca miałaby nam się odtąd kojarzyć z Dniem Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi.

Wybrana data nie jest przypadkowa. 12 lipca to rocznica pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

W uzasadnieniu do projektu posłowie PSL zaznaczyli, że w okresie II wojny światowej polska wieś odegrała "trudną do przecenienia rolę". "We wrześniu 1939 r. jej mieszkańcy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Wieś była oparciem dla pierwszego partyzanckiego ugrupowania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego 'Hubala'. W odwecie za pomoc udzieloną hubalczykom oddziały niemieckie dopuściły się licznych zbrodni na ludności cywilnej" - czytamy.

Posłowie PSL zapewniają, że polscy chłopi (od czasów insurekcji kościuszkowskiej) niejednokrotnie odznaczali się walecznością i patriotyczną postawą. 

Projekt ma być wyrazem hołdu mieszkańcom wsi za "ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy ruchu oporu".

Ludowcy przypomnieli, że 31 miejscowości w przedwojennych powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim było represjonowanych. "Niemcy zamordowali łącznie 712 osób cywilnych, w tym dwie kobiety i sześcioro dzieci. Dokonali także podpaleń w dwunastu miejscowościach, niszcząc około 620 zagród chłopskich. Wsie Gałki, Hucisko, Skłoby i Szałas Stary zostały przy tym kompletnie zniszczone" - wskazano.

Projekt ustawy w tej sprawie został już złożony w Sejmie.

RadioZET.pl/KM