PSL dołącza do Koalicji Europejskiej. ''Nie przeciwko komuś, tylko za silną Polską w Europie''

Redakcja
23.02.2019 13:32
PSL dołącza do Koalicji Europejskiej. ''Nie przeciwko komuś, tylko za silną Polską w Europie''
fot. R.Oleksiewicz/Reporter

Rada Naczelna PSL zdecydowała w sobotę o dołączeniu Stronnictwa do Koalicji Europejskiej. - Będziemy wspólnie w wielkiej koalicji z PO, SLD, Nowoczesną, Zielonymi, będziemy budować koalicję na partnerskich warunkach, nie przeciwko komuś, tylko za silną Polską w Europie - powiedział szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik na Twitterze, za przyłączeniem do Koalicji Europejskiej było 86 głosów, 8 głosów było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Jest decyzja. Rada Naczelna @nowePSL 86 do 8 za koalicją na wybory do Parlamentu Europejskiego" - podkreślono na oficjalnym koncie partii na Twitterze.

Koalicja Europejska

Na początku lutego grupa b. premierów i b. szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie Koalicji Europejskiej i stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. Autorzy apelu zwrócili się do "odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich" o wystawienie "jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE".

Zobacz także

Pod deklaracją podpis złożyli - oprócz szefa PO Grzegorza Schetyny - także byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także b. szef MSZ Radosław Sikorski.

16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Tworzona przez byłych polityków Nowoczesnej partia Teraz! dołączenie do koalicji ogłosiła 18 lutego. W piątek o dołączeniu do koalicji zadecydował zarząd Nowoczesnej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

RadioZET.pl/PAP/DG