Ponad tysiąc pożarów w weekend i 15 ofiar! Strażacy apelują

Redakcja
03.12.2018 10:51
Ponad tysiąc pożarów w weekend i 15 ofiar! Strażacy apelują
fot. L.SOLSKI/East News

Do ponad tysiąca pożarów doszło w Polsce w miniony weekend. 15 osób zginęło w płomieniach. Jedna śmiertelnie zatruła się tlenkiem węgla.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Od piątku do niedzieli doszło łącznie do 1152 pożarów, w których zginęło 15 osób, a 64 zostały ranne – poinformował st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Najtragiczniejsza była sobota, kiedy w pożarach zginęło 8 osób, w tym trzy w Giżycku. Ogień pojawił się tam w opuszczonym budynku około 4:00 nad ranem. W środku znaleziono trzy ciała. Najwięcej ofiar było w województwie łódzkim. W 4 pożarach, w tym trzech w samej Łodzi, zginęły 4 osoby.

Na gwałtowny wzrost liczby pożarów wpływ ma pogoda.

– Zazwyczaj, gdy gwałtownie spada temperatura, gwałtownie wzrasta liczba pożarów – i odwrotnie. Cechą charakterystyczną tych pożarów jest to, że wszystkie osoby zginęły w mieszkaniach lub we własnych domach – tłumaczył Paweł Frątczak.

Jak dodał, trudno powiedzieć, co było przyczyną pożarów, podkreślił jednak, że o tej porze roku najczęściej jest to niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Wiele osób ogrzewa mieszkania właśnie przy urządzeniach elektrycznych gazowych. Takich sprzętów nie wolno jednak zostawiać włączonych bez nadzoru.

Poważnym problemem okresu jesienno-zimowego są też zatrucia tlenkiem węgla. W miniony weekend do takich zdarzeń straż pożarna wyjeżdżała 93 razy. 43 osoby wymagały hospitalizacji, jedna osoba – 46-letnia kobieta – zmarła w mieszkaniu wielorodzinnym w Rudzie Śląskiej.

Zobacz także

– Najczęściej do zatruć dochodzi, kiedy nie pamiętamy, że obowiązkiem zarządcy lub właściciela jest dokonywanie okresowych przeglądów urządzeń, którymi ogrzewamy i czyszczenie przewodów kominowych lub spalinowych, a także sprawdzanie instalacji wentylacyjnej. Musimy też pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, wymianie powietrza i cyrkulacji, bo tlen jest niezbędny do spalania różnego rodzaju materiałów i właściwego funkcjonowania urządzeń – wyjaśnił Frątczak i dodał, że często przy sprawnych instalacjach sami zasłaniamy kratki wentylacyjne.

Od początku października czadem zatruło się już 11 osób.

RadioZET.pl/PAP/JŚ