Zamknij

Pacjentów będą leczyć zakażeni lekarze? "Jeśli będzie potrzeba"

27.01.2022 09:06

Może zabraknąć personelu medycznego, a pacjentów będą leczyli zakażeni lekarze. Dr Artur Zaczyński alarmuje na antenie Radia ZET: Będą masowe transmisje wirusa wśród personelu. To spore zagrożenie.

Zakażeni lekarze będą leczyli pacjentów z COVID-19?
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

- Widzimy duże zagrożenie, jeśli chodzi o transmisję wirusa wśród personelu medycznego. Personel, który wchodzi na izolację, jest wyłączany z działalności operacyjnej, a to stanowi spore zagrożenie – mówi Gość Radia ZET, szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym oraz wicedyrektor ds. medycznych CSK MSWiA w Warszawie dr Artur Zaczyński.

Lekarz alarmuje, że za chwilę może zabraknąć lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Gość Beaty Lubeckiej dodaje, że pojawiają się masowe transmisje wirusa wśród personelu medycznego.

Pacjentów wyleczą zakażeni lekarze? "Intensywne prace nad skróceniem izolacji" 

– My w ciągu doby potrafimy zdjąć z obowiązku pracy kilku pracowników. Póki mamy kadrę, to nie zastanawiamy się nad dalszymi krokami, ale z tyłu głowy mamy [pytanie – red.], co się stanie, gdy personel będzie w danej klinice dodatni – opowiada dr Zaczyński. Jego zdaniem ciężka sytuacja szpitali może doprowadzić do tego, że pacjentów będą leczyli zakażeni, ale bezobjawowi lekarze.

- Jeśli będzie potrzeba, a w szpitalu np. nie będzie obsługi kardiologów inwazyjnych… - mówi Gość Radia ZET. Dr Artur Zaczyński podkreśla, że zagrożeniem jest wyłączanie z pracy lekarzy "dodatnich" i "niemych klinicznie".

Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, jakie w takim razie jest wyjście z tej trudnej sytuacji, jej gość odpowiada: - Izolacja wymaga rewizji, jeśli chodzi o personel wyszczepiony i te prace są intensywnie prowadzone, by okres izolacji wśród personelu medycznego był możliwie najkrótszy, bezpieczny dla wszystkich pacjentów.

Jego zdaniem bezpieczny czas to ok. 5 dni. - Myślę, że takie rozwiązania, które skrócą okres wyłączenia personelu medycznego z działalności leczniczej, pozwolą na zachowanie ciągłości opieki – ocenia dr Artur Zaczyński. Gość Radia ZET ponownie podkreśla, że przy dużej transmisji wirusa to nie liczba pacjentów będzie stanowiła obciążenie systemu ochrony zdrowia, tylko dostępność do pielęgniarki czy lekarza.

loader

RadioZET.pl/Gość Radia ZET