Zamknij

Nowa propozycja ws. obostrzeń. Pakiet przeciwepidemiczny ma pomóc w walce z COVID-19

Redakcja
20.10.2021 16:23
Koronawirus w Polsce
fot. Wojtek Laski/East News

– Powinniśmy wyjść z pakietem przeciwepidemicznym – mówi Radiu ZET doktor Paweł Grzesiowski, epidemiolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Obejmowałby między innymi obowiązkowe szczepienia w wybranych grupach zawodowych, przede wszystkim w zawodach związanych z usługami.

Minister zdrowia powiedział w środę,  że ze względu na rosnącą liczbę zakażeń powinniśmy wrócić do nawyków, takich jak chodzenie w maseczkach. Natomiast zdaniem doktora Grzesiowskiego potrzebujemy także innych działań, aby zatrzymać wzrost zakażeń COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Prof. Grzesiowski proponuje pakiet przeciwepidemiczny

– Obowiązkowe szczepienia w wybranych grupach zawodowych, przede wszystkim w zawodach związanych z usługami – mówi lekarz. Proponuje też „restrykcyjne wymaganie certyfikatów przy uczestnictwie w jakichkolwiek spotkaniach wieloosobowych w zamkniętych pomieszczeniach”.

– Trzecia sprawa to jest cały ten pakiet związany z obowiązkiem noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, egzekwowanie tego w sposób jednoznaczny – uważa Grzesiowski.

Zdaniem epidemiologa 5559 nowych zakażeń, o których dziś poinformował resort zdrowia to tylko część zakażeń. Grzesiowski uważa, że realnie liczba ta może w Polsce wynosić już około 25 tysięcy.

Pytany o podawanie trzeciej dawki u wszystkich dorosłych, odpowiada, że nie przełamie ona czwartej fali epidemii. – To spóźnione działanie – tłumaczy. Grzesiowski dodaje jednak, że trzecia dawka zapobiegnie części ciężkich przypadków choroby.

RadioZET.pl/oprac. AK