Zamknij

Państwowe uroczystości rocznicy katastrofy smoleńskiej. Ratusz przeciwny pozostałym demonstracjom

Redakcja
01.04.2017 12:00

Nie będzie innych demonstracji w rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim. Odbędą się tylko uroczystości państwowe organizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stołeczny ratusz nie zgodził się na organizację 16 zgromadzeń publicznych, które miały odbyć się od 8 do 10 kwietnia włącznie - dowiedziało się Radio ZET. Demonstracje planowały liczne organizacje, między innymi: Obywatele RP, Samoobrona, Solidarni 2010. Odbyć się miał także protest przeciwko ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

kaczyński
fot. East News

Ratusz powołuje się na planowane przez BOR zajęcie terenu na strefę bezpieczeństwa uroczystości organizowanych przez wicepremiera Glińskiego. Zajęte ma być Krakowskie Przedmieście od ulicy Karowej do pomnika Adama Mickiewicza.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Demonstracje planowały liczne organizacje, między innymi: Obywatele RP czy Solidarni 2010. Odbyć się miał także protest przeciwko ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz manifestacja Samoobrony na rzecz uwolnienia Mateusza Piskorskiego. Zgłoszono również demonstracje w obronie praw obywatelskich. Jednak wszystkim Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor wydała decyzje o zakazie organizacji zgromadzeń.

Prawdopodobnie po wejściu w życie w najbliższą niedzielę nowego prawa o zgromadzeniach publicznych, Wojewoda Mazowiecki będzie chciał część z tych manifestacji uznać za zgromadzenia cykliczne, jednak według informacji nieoficjalnych ratusz będzie obstawał przy wydanych zakazach.

RadioZET.pl/Mag/DG