Zamknij

Papież Franciszek abdykuje? Kard. Nycz: "Wie, co ma zrobić"

30.08.2021 15:48

- Co papież zrobi, to jest jego sprawa. Tym bardziej, że jest to taka sytuacja, w której już poprzedni papież, Benedykt XVI, wybrał wiek emerytalny i zrezygnował. Myślę, że papież Franciszek wie, co ma zrobić. - mówi reporterowi Radia ZET Michałowi Dzienyńskiemu metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Tak komentuje spekulacje o możliwej abdykacji Franciszka.

papież Franciszek abdykuje
fot. Shutterstock

- Pogłoski o abdykacji papieża Franciszka to fakt medialny, nie przywiązywałbym do tego dużej wagi - dodaje kardynał Nycz.

O możliwej rezygnacji Franciszka mówili ostatnio niektórzy watykaniści. Powodem miałby być stan zdrowia papieża. Na początku lipca Franciszek przeszedł operację usunięcia części jelita grubego.

Papież Franciszek abdykuje? "Co papież zrobi, to jest jego sprawa"

Papież Franciszek zapytany o samopoczucie prawie dwa miesiące po operacji jelita odparł: "wciąż żyję". "Kiedy papież jest chory, podnosi się wiatr albo huragan konklawe" - powiedział hiszpańskiemu radiu.

Włoski dziennikarz i publicysta katolicki Antonio Socci napisał na łamach dziennika Libero Quotidiano, że abdykacja głowy Kościoła jest "więcej niż prawdopodobna".

Papież Franciszek - według Antonio Socciego - myśli o swojej rezygnacji zarówno ze względu na swój wiek (17 grudnia kończy 85 lat - red.), jak i na problemy zdrowotne. Podczas tegorocznej lipcowej przerwy urlopowej papież poddał się operacji jelita, po której spędził 10 dni w rzymskiej klinice Gemelli.

Antonio Socci, autor artykułu "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu", jest zagorzałym krytykiem papieża Franciszka. Włoski publicysta katolicki twierdził bezpodstawnie, że wybór kardynała Jorge Mario Bergoglio na głowę Kościoła jest nieważny.

RadioZET.pl/ liberoquotidiano.it/ Michał Dzienyński