Zamknij

Para książęca spotkała się z Wałęsą. Nie zdążyli porozmawiać o polityce, ale umówili się na drugie spotkanie

Redakcja
18.07.2017 20:05
Lech Wałęsa i para książęca
fot. PAP

Białą i czerwoną różę położyli pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku książę i księżna Cambridge. Wcześniej przez ok. 50 minut zwiedzali Europejskie Centrum Solidarności. Ten punkt zakończył we wtorek ich pobyt w Gdańsku. Spotkali się także z Lechem Wałęsą.

Książę William i księżna Kate zwiedzili wystawę stałą prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie zwiedzania wystawy stałej w ECS goście zatrzymali się m.in. przy Tablicy 21 Postulatów, wózku Lecha Wałęsy, milicyjnym wozie. Brytyjskiej parze książęcej pokazano filmy, m.in. o końcu strajku.

W Sali Jana Pawła II książę William i księżna Kate spotkali się z liderami Solidarności, których zaprosiła ambasada brytyjska, z b. prezydentem Lechem Wałęsą, Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, Bogdanem Lisem, Zbigniewem Bujakiem, Zbigniewem Janasem i Mieczysławem Gilem. Wszyscy oni towarzyszyli gościom w przejściu z ECS - przez historyczną stoczniową Bramę nr 2 - pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Następnie Wałęsa podprowadził ich bliżej postumentu.

16.00

Wizyta w centrum Gdańska już za nami. Następnie brytyjska para uda się do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, potem do Centrum Solidarności, gdzie spotka się z Lechem Wałęsą.

15.50

Księżna Kate i książę William mieli okazję skosztować polskiej nalewki i pierogów.

15.20

Gdańsk czeka na brytyjską parę książęcą.

mid-17718153
fot.

PAP

15.00

Jest lekkie opóźnienie! Czekamy w Trójmieście na przyjazd pary książęcej.

14.30

Gdańsk wciąż czeka na parę książęcą! 

14.15

Brytyjska para książęca jest już w drodze na Targ Węglowy w Gdańsku.

14.00

Stylizacja księżnej Kate już jest szeroko komentowana przez media z całego świata.

EN_01268985_0930
fot.

East News

13.40

Gdańsk czeka na parę książęcą!

13.28

Prezydent Gdańska jest już gotowy na przybycie księżnej Kate i księcia Williama. Paweł Adamowicz poinformował o tym na Twitterze.

13.20

Księżna Kate wybrała zestaw brytyjskiej marki Erdem.

13.15

Jak mówił wcześniej PAP dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski, powołując się na informacje brytyjskiej ambasady, para książęca nie była nigdy wcześniej na terenie nazistowskiego obozu zagłady.

11.45

Pierwsze zdjęcia księżnej Kate i księcia Williama z drugiego dnia wizyty w Polsce!

12.30

Gdańsk przywitał brytyjską parę książęcą w królewski sposób.

12.00

Już za chwilę rozpocznie się wizyta pary książęcej w obozie koncentracyjnym w Stutthof.

11.45

Przypomnijmy jeszcze, jakie prezenty otrzyma brytyjska para.. Dla księżnej Kate przygotowano torebkę z haftem kaszubskim, a dla księcia Williama tabakierę z tabaką z Wieżycy.

11.40

Księżna Kate  i książę William prosto z lotniska pojadą do obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie.

11.20

Księżna Kate i książę William są już w Gdańsku!

10.45

Książęca para już w drodze do Trójmiasta! Fotografiami na Twitterze pochwalili się towarzyszący im korespondenci.

10.45

Mieszkańcy i turyści Gdańska już czekają na przywitanie pary książęcej. Według informacji „Dziennika Bałtyckiego", przygotowano trzy tysiące brytyjskich i trzy tysiące gdańskich chorągiewek. 

10.30

Zanim Kate i William pojawią się w Gdańsku, odwiedzą obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu. 

Pytany przez dziennikarzy o wrażenia po spotkaniu z książęcą parą powiedział, że "potrafią słuchać, potrafią zadawać pytania". - Byli naprawdę bardzo zaciekawieni - dodał. Wałęsa powiedział, że nie rozmawiał z parą książęcą na temat bieżącej polityki.

- Nie było czasu (...) źle to zrobiono, że tak krótko, ale umówiliśmy się na dalszą rozmowę -– dodał. Były prezydent relacjonował, że podczas rozmowy z parą książęcą mówił o podstawowych pytaniach "na dzisiejsze czasy" - "o fundamenty Europy, co dziś znaczy lewica, prawica, jak sobie poradzimy z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków w demokracji".

Wcześniej książęca para odwiedziła gdański teatr elżbietański czyli Teatr Szekspirowski, gdzie odbyło się przyjęcie dla przedstawicieli kultury, sztuki i mediów. Jak poinformował urząd marszałkowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podarował księżnej torebkę ozdobioną haftem kaszubskim szkoły żukowskiej (jego tradycja sięga XIII w., gdy córki pomorskich książąt i możnowładców poznawały tajniki haftowania). Książę otrzymał tabakierę.

- Dla Gdańska, dla Polski ich wizyta jest niesamowitym pokazaniem się z jak najlepszej strony, polskiej gościnności, otwartości i myślę, że to też duży ładunek pozytywnej energii - mówił prezydent Gdańska na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z księciem oraz księżną Cambridge.

W związku z wizytą brytyjskiej pary książęcej na Długi Targ i Długą przybyły tysiące ludzi. Rejon Dworu Artusa i Fontanny Neptuna to było jedyne miejsce, gdzie można było zobaczyć księcia i księżną. Osoby, które chciały mieć jak najlepszy widok, ustawiły się przy barierkach kilka godzin wcześniej. Podczas krótkiego spaceru przed Dworem Artusa i wokół Fontanny goście przyjrzeli się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, spróbowali pierogów, z nadzieniem z cielęciny i z kurek przygotowanych według specjalnej receptury. Zostali także poczęstowani gdańskim słodkim likierem Goldwasser, który jest produkowany w mieście od XVI wieku. Na pamiątkę wizyty w Gdańsku Adamowicz przekazał księżnej wisiorek "delikatny, skromny, z bursztynem i z fragmentami złota, natomiast spinki bursztynowe dla księcia".

Brytyjscy goście pobyt na Pomorzu rozpoczęli od półtoragodzinnej wizyty w b. obozie koncentracyjnym Stutthof. Spotkali się także z pięcioma b. więźniami obozu, w tym dwoma Anglikami.

RadioZET.pl/pap/maal