Zamknij
Parada Równości w Warszawie
  • mid-19608144
  • mid-19608185
  • mid-19608183
  • 10 Zobacz
fot. PAP

Parada Równości po raz 19. przeszła ulicami Warszawy. Po raz pierwszy impreza objęta była patronatem prezydenta miasta. - Bardzo mi zależy, żeby Warszawa była otwarta, tolerancyjna i dzisiaj dokładnie taka jest - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Parada Równości zgodnie z szacunkami ratusza zgromadziła na ulicach Warszawy 47 tys. osób. Organizatorzy mówią o prawie 80 tys. uczestników na 8 km parady. Pytana o frekwencję na Paradzie Równości, stołeczna policja podkreśliła, że szacunki dotyczące liczby zgromadzonych osób pozostawia "części ekspertów i dziennikarzy".

Dla stołecznej Policji najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników zgromadzenia jak też osób postronnych i na tym właśnie zadaniu zawsze koncentrują się funkcjonariusze mający zapewnić spokojny i pokojowy przebieg imprezy asp. szt. Tomasz Oleszczuk z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP

Parada Równości 2019 - trasa

Uczestnicy parady wyruszyli po godz. 15 ze skrzyżowania ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Przeszli ulicami: Świętokrzyską, Marszałkowską, Waryńskiego, al. Armii Ludowej, al. Niepodległości, Chałubińskiego oraz Alejami Jerozolimskimi. Marsz zakończył się przed Pałacem Kultury i Nauki.

Google Maps
fot.

Google Maps

Na początku trasy marszu ustawione zostało stanowisko inicjatywy obywatelskiej "Stop pedofilii" i czarne transparenty, na których napisano, czego ich zdaniem "lobby LGBT chce uczyć dzieci". W kierunku osób biorących udział w tej kontrmanifestacji uczestnicy parady wykrzykiwali hasło: "Homofobia - to się leczy".

Rafał Trzaskowski na Paradzie Równości

Po raz pierwszy w historii Parada Równości została objęta patronatem prezydenta miasta. Otwierając imprezę, Rafał Trzaskowski podkreślał, że zależy mu na otwartej stolicy.

Bardzo się cieszę, że jestem tutaj z państwem, jestem tutaj z wami, że możemy otworzyć Paradę Równości pod patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Od samego początku, jeszcze w kampanii mówiłem, że Warszawa jest dla wszystkich i zależy mi bardzo żeby Warszawa była otwarta, żeby była tolerancyjna i dzisiaj dokładnie taka jest  Rafał Trzaskowski

Podkreślił przy tym, że nie każdy musi chodzić na Paradę Równości, ale każdy powinien szanować prawa mniejszości. - To nie ma nic wspólnego z tym, czy ktoś jest lewicowy czy ktoś jest liberalny czy ktoś jest konserwatywny - to są po prostu prawa człowieka i w otwartych miastach my musimy tych praw przestrzegać - mówił. Podziękował też po angielsku ambasadorom wszystkich 53 państw, którzy wsparli tegoroczną imprezę. W marszu wziął udział m.in. ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Knott.

Uczestnicy manifestacji nieśli m.in. tęczowe flagi i wachlarze z napisami "Otwarta przestrzeń", "Bądź kimkolwiek chcesz" "Wolność, równość, miłość". Na transparentach widać było też napisy "Tacy sami" czy "Odraza uczuć religijnych". Kilkanaście osób niosło baner z napisem "Kultura dla równości", widać było również flagę Unii Europejskiej.

Zobacz także

W marszu oprócz prezydenta miasta wziął udział wiceprezydent Paweł Rabiej, a także rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. Obecny był też lider Wiosny Robert Biedroń oraz szef SLD Włodzimierz Czarzasty. W paradzie wzięli też udział przedstawiciele Partii Razem, Zielonych oraz innych ruchów i organizacji, takich jak Komitet Obrony Demokracji, Miasto Jest Nasze czy Pracownicza Demokracja. Niektóre z nich miały swoje stanowiska w tzw. miasteczku równości, które powstało w Parku Świętokrzyskim. Chętni mogli tam wziąć udział m.in. w zajęciach sportowych, warsztatach, a także debatach poświęconych głównie tematyce LGBTQ+. Tegoroczną imprezę wsparły też międzynarodowe korporacje takie jak m.in.: Levi’s, Procter and Gamble, Google, Goldman Sachs, Citibank.

Parada Równości

Parada Równości po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy w 2001 roku. Organizatorzy głoszą, że ich celem jest sprzeciw wobec nietolerancji i wykluczeniu. Warszawską Paradę Równości organizuje środowisko LGBTQ+.

RadioZET.pl/PAP