Polacy będą pracować krócej? Rozpoczęto zbiórkę podpisów pod projektem ustawy!

Redakcja
07.05.2018 15:56
Praca
fot. Shutterstock

Partia Razem rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem ustawy skracającej tydzień roboczy do 35 godzin. Jak przekonują inicjatorzy akcji, naszą gospodarkę stać na to, aby Polacy nie musieli pracować najwięcej ze wszystkich rozwiniętych społeczeństw.

Na Facebookowym profilu ugrupowania pojawił się post, w którym Razem zapowiada uruchomienie akcji zbierania podpisów 7 maja:

„Jesteśmy jednym z najbardziej przepracowanych społeczeństw w Europie. Spędzamy życie w pracy, zmagamy się ze stresem i nie mamy dla siebie czasu. Świat poszedł do przodu, a my dalej pracujemy tyle, co sto lat temu. Pracujemy znacznie wydajniej i efektywniej – dlatego stać nas na skrócenie czasu pracy! Mniej godzin w pracy to więcej czasu dla rodziny i bliskich. To więcej czasu na odpoczynek i rozwijanie zainteresowań. To lepsze zdrowie i mniej nerwów. To korzyści dla nas – pracownic i pracowników – i dla całej gospodarki” – czytamy.

Zandberg: pracujemy za długo!

Wcześniej jeden z liderów partii Adrian Zandberg poruszył ten temat w swoim felietonie na łamach „Super Expressu”. Pisał w nim o tym, że 7-godzinny dzień (a więc 35-godzinny tydzień) pracy obowiązuje m.in. we Francji i Danii, a także w wielu sektorach w Niemczech. I że gospodarki tych krajów są w świetnym stanie, lepszym nawet od Polski.

Zobacz także

„W Polsce robimy dokładnie odwrotnie. Pracujemy niemal najwięcej wśród krajów rozwiniętych. Za długo! Mniej od nas spędzają w pracy nawet Japończycy, choć to o nich przez lata mówiono, że zaharowują się na śmierć. W Polsce ciągle «nie wypada» wyjść z firmy wcześniej niż szef. Polski pracownik spędza w firmie pół życia, choć często nie do końca wiadomo po co” — zwraca uwagę Zandberg.

RadioZET.pl/SuperExpress/MP