Zamknij

Paszport covidowy obowiązkowy w miejscach publicznych? "Intensywnie o tym myślimy"

02.12.2021 08:53
paszport covidowy
fot. Marek BAZAK/East News

Paszport covidowy będzie obowiązkowy w miejscach publicznych? - Bardzo intensywnie o tym myślimy, być może jakieś decyzje będą podjęte – powiedział w czwartek wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska został zapytany w Programie I Polskiego Radia o ewentualną decyzję dotyczącą obowiązku posiadania paszportu covidowego w miejscach publicznych.

Paszport covidowy obowiązkowy w miejscach publicznych? Kraska wyjaśnia

Wiceszef MZ pytany, co sądzi o uzależnieniu dostępu do niektórych miejsc publicznych od posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciw COVID-19, stwierdził, że "każda metoda, która będzie powodowała, że pójdziemy do punktu szczepień i przyjmiemy szczepionkę, jest dobra".

- To jest czasem troszkę wymuszanie pewnych reakcji. Od początku pandemii staraliśmy się przekonywać do szczepień, ale jak pokazują statystyki, nie zawsze to działa. Bardzo mnie to dziwi – powiedział Kraska.

Wiceminister był pytany, czy można by było egzekwować w Polsce obowiązek posiadania certyfikatu szczepień w dostępności do miejsc publicznych. - W krajach Europy Zachodniej, mimo obostrzeń, także spotkało się to z dużą reakcją osób, które są temu przeciwne. Nie jest to dobry moment, kiedy ludzie wychodzą na ulicę i protestują – ocenił Kraska.

W odpowiedzi na stwierdzenie dziennikarza, że "liczba zgonów osób z COVID-19 w Hiszpanii i Portugalii jest dużo mniejsza", wiceszef MZ powiedział: "dlatego my też bardzo intensywnie o tym myślimy, być może jakieś decyzje będą podjęte". Kraska dopytywany, jakie decyzje zostaną podjęte i kiedy można się ich spodziewać, odparł, że "na razie jest to w sferze naszych marzeń i dyskusji".

RadioZET.pl/PAP

C