Zamknij

Paszporty covidowe i kolejki do samolotów. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

02.07.2021 13:42
Unijny certyfikat covidowy
fot. Bartlomiej Magierowski/East News (ilustracyjne)

Pasażerowie w całej Europie skarżą się na dodatkowe kolejki i chaos w związku z wejściem w życie tzw. paszportów covidowych. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na polskich portach lotniczych.

Paszport covidowy, czyli Unijny Certfikat COVID (UCC) od 1 lipca obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Ma on ułatwić odprawę pasażerów, którzy mają za sobą szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jak podał "Corriera della Sera", obecnie pasażerowie w państwach Unii tracą na lotniskach średnio półtorej godziny więcej niż wcześniej. Dziennik przytacza też pierwsze obserwacje linii lotniczych, które odnotowały, że w krajach Wspólnoty stosuje się różne procedury związane z przekraczaniem granic bez żadnej koordynacji. 

Zdaniem włoskiej gazety na niektórych lotniskach brakuje jeszcze czytników do certyfikatów, a w wybranych państwach deklaracje covidowe trzeba wypełniać papierowo. Jak wygląda sytuacja na polskich lotniskach?

Polskie lotniska gotowe na paszporty covidowe

Natalia Vince, rzeczniczka lotniska w Krakowie-Balicach, uspokajała, że nie ma dodatkowych kolejek po 1 lipca. - Już wcześniej wdrożyliśmy odczyt certyfikatów covidowych. Obserwujemy wzrost ruchu na lotnisku związany z wakacjami - mówiła serwisowi RadioZET.pl. Dodaje, że to po stronie pasażerów jest sprawdzenie, jakie aktualnie obostrzenia obowiązują w państwach, do których jadą.

Piotr Adamczyk, rzecznik lotniska Katowice-Pyrzowice, wyjaśniał, że kolejki do odprawy spowodowane są obowiązkami nałożonymi na porty lotnicze. - Pojawienie się certyfikatów covidowych nie wiele zmienia, ponieważ straż graniczna i służba lotniskowa musi zweryfikować, czy pasażerowie mają szczepienie lub przebyte zakażenie koronawirusem - tłumaczył. 

Biuro prasowe wrocławskiego lotniska podało, że nie widzi żadnych komplikacji związanych z paszportami covidowymi. "Wyzwaniem jest jednak obsługa pasażerów bez takich paszportów. Skierowaliśmy do obsługi ruchu więcej osób i sytuacja jest pewnie nieco lepsza niż na innych lotniskach. Staramy się, aby pasażerowie nie odczuwali trudności związanych z obecnymi procedurami" - dodano w odpowiedzi na nasze pytania.

Pasażerowie na lotnisku Warszawa-Okęcie również nie wskazywali na kolejki. Warto przypomnieć, że co tydzień w porcie im. Fryderyka Chopina pojawia się około 10 tysięcy pasażerów więcej. W ostatnią niedzielę lotnisko obsłużyło ponad 30 tys. pasażerów, co było najlepszym wynikiem od 9 marca 2020 roku.

- Od czwartku funkcjonariusze Straży Granicznej zweryfikowali na granicach Polski będących granicami zewnętrznymi UE ponad 4 tysiące tak zwanych paszportów covidowych - poinformowała ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej SG. Łącznie Straż Graniczna dysponuje kilkuset urządzeniami mobilnymi i stacjonarnymi, na których można odczytywać kody QR.

Paszport covidowy. Skąd go wziąć?

Unijny certyfikat covid, nazywany też paszportem lub certyfikatem covidowym, można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, lub wydrukować w punkcie medycznym. Można go również znaleźć w aplikacji mObywatel. Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju.

Aby skorzystać z UCC w mObywatelu, należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. Obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą poprosić o wydruk certyfikatu swojego lekarza POZ, a jeśli mają nadany numer PESEL i korzystają z Profilu Zaufanego, mogą pobrać certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

RadioZET.pl/PAP