Zamknij

Nowe informacje ws. paszportów covidowych. Niektóre będą ważne tylko przez dobę

Redakcja
27.05.2021 16:17
Co z paszportami covidowymi
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Paszporty covidowe będą miały różną datę ważności - mówi w rozmowie z Radiem ZET wiceminister zdrowia Anna Goławska. Kod QR, uzyskany na podstawie zaszczepienia, będzie ważny przez rok. Ale kod dla osób, które zrobią test na obecność koronawirusa i otrzymają negatywny wynik, będzie krótkotrwały, bo ważny tylko przez dobę.

Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii. Projekt certyfikatu muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

Paszporty covidowe - lub inaczej mówiąc: certyfikaty covidowe - w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie będą warunkiem przemieszczania się w ramach Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego.

Paszporty covidowe. Wiceminister wyjaśnia, jak długo będą ważne

Więcej szczegółów na ten temat zdradziła wiceminister zdrowia Anna Goławska. W rozmowie z reporterką Radia ZET Magdaleną Pernet przyznała, że paszporty covidowe będą miały różną datę ważności, w zależności od tego czy dana osoba będzie je uzyskiwać na podstawie zaszczepienia (wtedy będą ważne rok), czy po prostu otrzyma negatywny test na obecność koronawirusa (wówczas ważny będzie tylko przez 24 godziny). 

Osoby z kodem QR, wystawionym na podstawie negatywnego wyniku testu, podczas pobytu za granicą nie będą zwolnione z restrykcji

Anna Goławska, wiceminister zdrowia

- W zależności od tego, jakie będą obowiązywały w danym kraju obostrzenia, to takie trzeba będzie stosować. Jeżeli w konkretnym kraju będzie konieczność wykazania się negatywnym wynikiem testu - np. wchodząc do muzeum - to taki test trzeba będzie wykonać ponownie, bo certyfikat już nie będzie ważny - dodała Goławska. 

Wiceszefowa resortu zdrowia poinformowała również, że te osoby, które przed wylotem otrzymały certyfikat covidowy na podstawie negatywnego wyniku testu, będą musiały wykonać kolejny test na obecność koronawirusa przed powrotem do Polski. Już wcześniej w rozmowie z PAP Goławska informowała z kolei, że Polska przyłączy się do unijnego systemu na początku czerwca. Ostateczny termin wyznaczony przez UE to 25 czerwca. 

RadioZET.pl/MP/PAP/Twitter