Zamknij

Patrycja Pałoń z Bytomia nie żyje. Nowe informacje ws. 15-letniego zabójcy

15.01.2021 13:56

Patrycja Pałoń z Bytomia nie żyje. W sprawie przyszłości 15-letniego zabójcy 13-latki Kacpra S. pojawiły się nowe doniesienia. Ostateczna decyzja sądu ma zapaść po zgromadzeniu materiału dowodowego.

Patrycja Pałoń z Bytomia nie żyje
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Patrycja Pałoń z Bytomia nie żyje. 13-latka została zamordowana przez swojego 15-letniego kolegę, z którym prawdopodobnie była w ciąży. Ciało zaginionej we wtorek nastolatki z Bytomia znaleziono w środę na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich. Do zabójstwa dziewczyny przyznał się Kacper, jej bliski znajomy. Chłopak nie podlega odpowiedzialności karnej, bo w chwili zbrodni nie miał ukończonych 15 lat – urodziny miał dzień później. Może w przyszłości trafić do zakładu poprawczego. W czwartek sąd rodzinny zdecydował o umieszczeniu go na trzy miesiące w schronisku dla nieletnich.

Decyzja w sprawie przyszłości nastolatka zapadnie po zgromadzeniu materiału dowodowego – ustaleniu, czy chłopak faktycznie popełnił zarzucany mu czyn i po uzyskaniu opinii na jego temat m.in. ze szkoły i od psychologów - podał gliwicki sąd. Jak zaznaczył w piątek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik Sądu Okręgowego w Gliwicach Tomasz Pawlik, postępowanie w sprawach nieletnich toczy się z wyłączeniem jawności, dlatego nie może podać szczegółów czwartkowego posiedzenia.

W prowadzonym postępowaniu sąd będzie teraz badał, czy nastolatek faktycznie zabił Patrycję. - Również będzie zbierał informacje o osobie nieletniego – poprzez opinie szkoły, odpowiednie opinie psychologów czy też pedagogów. Jeśli potwierdzi się, że popełnił czyn, który jest mu przypisywany, sąd zdecyduje, jakie środki w stosunku niego zastosować – opisywał sędzia Pawlik. Gromadząc dowody sąd może powierzyć wykonanie czynności policji.

Patrycja Pałoń z Bytomia nie żyje. Nowe informacje ws. 15-letniego zabójcy

Nie wiadomo, jak długo potrwa sądowe postępowanie w sprawie Kacpra. - To decyzja, która ma poważny charakter, nie podejmuje się jej natychmiast, w bardzo krótkim terminie – podkreślił rzecznik. Trzymiesięczny obecnie okres umieszczenia Kacpra w schronisku dla nieletnich może być przedłużony - do roku przez sąd rejonowy, a powyżej tego okresu - przez sąd okręgowy. Jeśli 15-latek trafi ostatecznie do poprawczaka, opuści go najpóźniej po ukończeniu 21. roku życia. Wówczas wykreśla się wszystkie wpisy w rejestrze karnym, taka osoba ma czystą kartę. Są też procedury, które pozwalają na warunkowe zwolnienie z zakładu poprawczego.

Sędzia zaznaczył, że ustawa nie nakazuje sądowi umieszczenia sprawcy w poprawczaku, dlatego niczego nie można na obecnym etapie przesądzać. - Różne mogą być wyniki postępowania, łącznie, z tym że sąd może podjąć nawet decyzję o umieszczeniu ewentualnie w placówce leczniczej, jeśli byłaby taka potrzeba - powiedział. Na piątek zaplanowano sekcję zwłok Patrycji. Informacje na ten temat jej wstępnych wyników ma po południu przekazać gliwicka prokuratura.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP