Zaskakująco konkretny wywiad z Patrykiem Jakim: Nie ukrywałem, że jestem słoikiem

Redakcja
05.06.2018 08:40
Jaki
fot. Wojciech Stróżyk/East News

– Skoro zdecydowałem się wystartować, to chcę wygrać. To oczywiste. Ale też wiem o tym, że wygrana w Warszawie przez centroprawicowego polityka to niemal „mission impossible” – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego „DGP” wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, pytany, czy ktoś z najważniejszych osób w państwie wspiera mafię reprywatyzacyjną, odpowiedział: „Myślę, że znaleźlibyśmy w historii III RP wspólnie kilka osób, które w najlepszym razie z nią nie walczyły i dopuściły do okradzenia państwa na miliardy złotych”.

Zdaniem Jakiego m.in. dzięki prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu możliwe było powstanie komisji weryfikacyjnej, która – jak wskazał jej przewodniczący – zwróciła do miasta nieruchomości o wartości kilkuset milionów złotych.

– Sęk w tym, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chce ich przyjąć i skarży w sądach korzystne dla miasta decyzje – powiedział.

Poinformował, że projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej nadal jest procedowany.

– Pan premier Morawiecki poprosił o uzupełnienie informacji i analizy. Projekt zebrał pozytywne oceny we wszystkich środowiskach politycznych, ma pozytywną opinię rady legislacyjnej i komisji wspólnej rządu i samorządu. Jednak o jego dalszych losach zadecyduje pan premier – powiedział.

Zagłosuj

Czy Patryk Jaki byłby dobrym prezydentem Warszawy?

Liczba głosów:

Pytany, co stanie się, jeśli ustawa nie zostanie uchwalona, zapewnił, że ma także projekt, „który załatwi problemy Warszawy – a na całą Polskę najwyżej poczekamy chwilkę dłużej”.

Jaki pytany, czy jego kandydatura na prezydenta stolicy wzmocniła pozycję Solidarnej Polski w obozie Zjednoczonej Prawicy, powiedział: „Nie widziałem w naszych szeregach kolejki chętnych do kandydowania w Warszawie. Panuje raczej dość powszechne przekonanie, że wygranie w stolicy to będzie cud. Ja jednak zaliczam się do tej grupy, która wierzy, że stolica może się rozwijać lepiej”.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal