Patryk Jaki: nawet milion złotych kary dla czyścicieli kamienic

Redakcja
16.11.2017 22:51
Patryk Jaki: nawet milion złotych kary dla czyścicieli kamienic
fot. Archiwum RadioZET.pl

Drastyczne zaostrzenie prawa zapowiedział Patryk Jaki. – Zmiana ustawy o komisji weryfikacyjnej umożliwi wprowadzenie kar dla "czyścicieli kamienic", tzw. rekompensat dla mieszkańców, które wyniosą nawet do miliona złotych – mówił wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Zagłosuj

Jak oceniasz pracę Patryka Jakiego w komisji?

Liczba głosów:

Wiceminister sprawiedliwości opowiedział na antenie TVP Info o najnowszych planach swojego resortu. – Wprowadzamy kary dla czyścicieli kamienic, czyli tak zwane rekompensaty dla mieszkańców, nawet do miliona złotych – zapowiedział, dodając, że w planach jest też większenie kar za powtórne niestawiennictwo przed komisją: mogą one wynosić nawet do 30 tys. złotych.

Milionowe kary dla przestępców

Rządząca partia złożyła już w tej sprawie projekt noweli ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dot. nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Poseł Jan Mosiński z PiS ogłosił w Sejmie, że w najbliższych dniach planowane jest spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim, na którym zostanie omówiony ewentualny scenariusz procedowania tego projektu. Optymistycznym wariantem jest wejście w życie proponowanych zmian jeszcze w tym roku.

Warszawscy "czyściciele kamienic"

Od czerwca br. komisja bada zgodność z prawem decyzje administracji w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Jak do tej pory udało się uchylić decyzje Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie m.in. przyznania Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do Siennej 29. W toku śledztwa wychodzą coraz to nowe nieprawidłowości w tej sprawie. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odmawia stawienia się na przesłuchaniach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz