Zamknij

Patryk Jaki: nowe przepisy znacząco poprawią sytuację zwierząt

Redakcja
26.01.2018 17:05
Patryk Jaki: nowe przepisy znacząco poprawią sytuację zwierząt
fot. Archiwum RadioZET.pl

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w rozmowie z Polską Agencją prasową stwierdził, że przyjęta przez rząd ustawa wpłynie na poprawienie sytuacji zwierząt w Polsce. Uchwalono m.in. zwiększenie kar za zabicie zwierzęcia i znęcanie się nad nim.

Zagłosuj

Uważasz, że zwiększenie kar za znęcanie się, zmniejszy ilość przemocy przeciwko zwierzętom?

Liczba głosów:

Zdaniem Jakiego na ustawie skorzystają przede wszystkim zwierzęta. – Nie mam żadnych wątpliwości, że dzięki tym przepisom sytuacja zwierząt znacząco się poprawi – zapewniał w rozmowie z PAP.

Skorzystają zwierzęta

Wiceminister ostro skrytykował utrzymujący się do tej pory stan prawny. – Panowało dziwne przyzwolenie na znęcanie się nad zwierzętami. Kary były albo symboliczne, albo orzekane w zawieszeniu – mówił Jaki.

Zobacz także

Zaostrzenie prawa ma działać odstraszająco. W życie wejdzie podniesienie kar m.in. za znęcanie się nad zwierzętami: z 2 do 3 lat, a do 5 lat w przypadku szczególnego okrucieństwa spowoduje, że więcej osób będzie otrzymywało bezwzględne więzienie. Równie odstraszająco mają zadziałać większe kary finansowe – nawet do 100 tys. złotych.

Wysokie kary finansowe

Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma być orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt. Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 do 100.000 zł. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1000 zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5000 do 10.000 zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10.000 do 20.000 tys. zł – zaledwie raz – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/PAP/strz