Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

Jaki odpowiada Gronkiewicz-Waltz: Jej zachowaniem powinna się zająć prokuratura

Redakcja
04.12.2017 11:15
Jaki odpowiada Gronkiewicz-Waltz: Jej zachowaniem powinna się zająć prokuratura
fot. PAP

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ucieka przed mieszkańcami Warszawy. Uważam, że jej zachowaniem powinna się zająć prokuratura - powiedział w poniedziałek przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

Komisja weryfikacyjna bada w poniedziałek reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka.

Na wcześniejszej konferencji prasowej Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że korzysta z prawa do odmowy zeznań w charakterze świadka przed komisją weryfikacyjną, ponieważ stroną w sprawie jest jej mąż.

- Pani prezydent twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, jak państwo widzicie, uciekła przed pytaniami. I tak samo ucieka przed nami już pół roku (...) Ucieka przed mieszkańcami Polski i mieszkańcami Warszawy, którym powinna się wytłumaczyć z tego gigantycznego przekrętu - ocenił przed rozpoczęciem rozprawy przewodniczący komisji Patryk Jaki.

- Do tej pory (Gronkiewicz-Waltz) twierdziła, że była wzywana jako organ, w związku z powyższym nie mogła się stawić; ale gdyby była wezwana jako świadek, to co innego - mówił Jaki, dodając, że "to wszystko jest kuriozalne". Jego zdaniem "celem pani prezydent jest to, żeby nie odpowiedzieć na kluczowe pytania".

Zobacz także

- Padły oskarżenia pod kątem śp. Lecha Kaczyńskiego i innych urzędników miasta. Ja chcę państwu powiedzieć: pani prezydent bardzo dobrze wie, na czym polega różnica. Różnica polega na tym, że informacja publiczna o sfałszowaniu dokumentów dotyczących tej kamienicy pojawiła się wtedy, kiedy ona była już prezydentem - powiedział. Jak mówił, Lech Kaczyński, będąc już prezydentem Polski, wnioskował do Gronkiewicz-Waltz o zmianę decyzji ws. Noakowskiego 16. - Miała na zmianę tej decyzji 10 lat, według Kodeksu postępowania administracyjnego - dodał Jaki.

- Pani prezydent bardzo dobrze wie, że gdyby miała silne argumenty, to nie byłoby dla niej żadnego problemu, żeby przyjść tutaj przed komisją i zmiażdżyć członków komisji - powiedział Jaki. 

Jaki poinformował, komisja dysponuje nowymi dowodami w sprawie. - My te dowody pokażemy po zakończeniu rozpraw, czyli dzisiaj i jutro, nie chcemy ich jeszcze ujawniać - powiedział. - To są dokumenty jeszcze nigdzie niepublikowane, nowe, do których komisji udało się dotrzeć i one też rzucą nowe światło na tę sprawę - dodał.

Pytany, czy będą nowe formy grzywny lub dyscyplinowania prezydent stolicy, Jaki oświadczył, że "tym zachowaniem powinna zająć się prokuratura". - Tzn. ocenić to zachowanie pod kątem ewentualnie niedochowania obowiązków, wynikających z pełnienia władzy publicznej - mówił. Dodał, że nie jest wykluczone, iż będzie o to wnosił. - I myślę, że to jest już zachowanie na ocenę pod kątem ewentualnej odpowiedzialności karnej - ocenił szef komisji weryfikacyjnej.

RadioZET.pl/PAP/DG