Zamknij

Jaki o ustawie reprywatyzacyjnej: odszkodowania, nie zwrot mienia

Redakcja
11.10.2017 15:17
Jaki
fot. PAP/Jacek Turczyk

Przez lata nie udawało się to wszystkim rządom w wolnej Polsce, czy powiedzie się Patrykowi Jakiemu? Wiceminister sprawiedliwości ujawnił projekt ustawy, która ma rozwiązać niezałatwioną kwestię reprywatyzacji. Jaki proponuje, żeby państwo nie zwracało nieruchomości, tylko wypłacało odszkodowania w gotówce.

Do tej pory ponad 20 projektów ustaw reprywatyzacyjnych rozbiło się o brak pieniędzy w budżecie państwa. Czy minister Patryk Jaki ma na to receptę? Na to pytanie wiceminister sprawiedliwości nie udziela zbyt przekonujących odpowiedzi.

Spadkobiercy nieruchomości po wejściu w życie ustawy będą mieli rok na zgłoszenie swoich roszczeń - jeśli nie zdążą, zamknie im to drogę do dalszych procesów. I po roku państwo podliczy te wszystkie roszczenia, oszacuje nieruchomości według cen z dnia ich utraty oraz podzieli przez 5, ponieważ wypłacane w gotówce będzie tylko 20 procent kwot.

Jaki ostrożnie przyznaje, że będzie to kilkanaście miliardów złotych. Kwota nierealna do jednorazowej wypłaty, wiec Jaki - po to, aby minister finansów nie wyrzucił do kosza zapewnia - że państwo będzie dokonywało wypłat według swoich możliwości czyli nie po trochu wszystkim. Minister Jaki szacuje, że pierwsze wypłaty odszkodowań będą możliwe w 2019 roku. 

RadioZET.pl/MaG/MP