"Gość Niedzielny": Patryk Jaki za zaostrzeniem prawa aborcyjnego

Redakcja
09.11.2017 08:12
"Gość Niedzielny": Patryk Jaki za zaostrzeniem prawa aborcyjnego
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Będę za usunięciem przesłanki eugenicznej. Nie można zabijać dziecka, które jest niepełnosprawne - mówi w wywiadzie dla najnowszego "Gościa Niedzielnego" wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Jaki był pytany o to, czy poprze obywatelski projekt ustawy likwidujący przepis zezwalający na aborcję eugeniczną. - Oczywiście, że będę za usunięciem przesłanki eugenicznej. Zawsze tak uważałem. Nie można zabijać dziecka, które jest niepełnosprawne. Ponad 90 procent legalnych aborcji w Polsce dotyczy ludzi z zespołem Downa. W takich przypadkach przerwania ciąży dokonuje się w szóstym czy siódmym miesiącu, kiedy dziecko jest często zdolne do samodzielnego życia - powiedział.

- To nie tylko kwestia przekonań religijnych, tylko humanitarnych, elementarnego człowieczeństwa - dodał.

Zobacz także

- Jeśli zaakceptujemy prawo do zabijania chorych dzieci przed urodzeniem, to następnym krokiem będzie eutanazja, wprowadzenia prawa, ze należy zabijać ludzi starszych. Żyjemy coraz dłużej a to powoduje, że niepełnosprawność może nas dotknąć na starość. Jeśli nauczymy społeczeństwo zabijać dzieci za niepełnosprawność, i zbudujemy takie przekonanie w społeczeństwie, kiedyś może ono dogonić nas - na starość. To droga donikąd - powiedział Jaki.

Zakaz tzw. aborcji eugenicznej zakłada obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne. Komitet inicjatywy #ZatrzymajAborcję rozpoczął we wrześniu zbiórkę podpisów pod tym projektem. Jego przedstawiciele poinformowali już o zebraniu pod nim 200 tys. podpisów. Proponowane rozwiązania poparli ostatnio m.in. prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Zobacz także

Z kolei pod koniec października do Sejmu trafił projekt liberalizujący ustawę aborcyjną, autorstwa Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017". Projekt - oprócz prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia - przewiduje także m.in. refundację antykoncepcji i dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Autorzy propozycji chcą też ograniczenia możliwości stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W pierwszych dwóch przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

RadioZET.pl/PAP/KM