Patryk Jaki w Radiu ZET: Duża grupa sędziów Sądu Najwyższego nie zrobiła jeszcze rachunku sumienia

Redakcja
19.12.2018 09:56
Patryk Jaki w Radiu ZET: Duża grupa sędziów Sądu Najwyższego nie zrobiła jeszcze rachunku sumienia
fot. PAP

– Wcale się prezydentowi nie dziwię – komentuje słowa prezydenta Patryk Jaki, środowy Gość Radia ZET. Andrzej Duda skrytykował we wtorek sędziów Sądu Najwyższego orzekających, zanim Sejm znowelizował ustawę. Zdaniem Jakiego duża grupa sędziów SN nie zrobiła jeszcze rachunku sumienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Patryk Jaki w Radiu ZET podaje przykład orzeczenia sprzed dziesięciu lat, w którym sędziowie przyjęli interpretację VAT-u niekorzystną dla Skarbu Państwa. Gość Beaty Lubeckiej podkreśla, że w nowelizacji ustawy  „najważniejsze jest to, że w SN pozostaje Izba Dyscyplinarna”. Jak mówi, „patologią było, że dotąd sędziowie sami siebie oceniali”.

Zobacz także

Jego zdaniem „Polski wymiar sprawiedliwości jest nieudolny”, a „polskie sądownictwo należy do jednych z najdroższych w UE”.

Bonifikata stuprocentowa?

– Jeśli zależałoby to ode mnie, poparłbym bonifikatę stuprocentową – zapowiada środowy gość Radia ZET Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości komentuje w ten sposób propozycję Platformy Obywatelskiej. Ta zapowiedziała, że złoży projekt ustawy, który wprowadziłby 98 procent bonifikaty, także dla gruntów Skarbu Państwa. Teraz jest to 60 procent.

Zobacz także

– Przekształcenie użytkowania wieczystego na własność to był pomysł autonomiczny naszego obozu, dlatego że uważaliśmy, że użytkowanie wieczyste to jest relikt poprzedniego systemu i własność jest siłą polskiego państwa. I to był nasz pomysł. I tutaj nie chodzi o wysokość bonifikaty paradoksalnie. Tu chodzi o coś innego. Tu chodzi o to, że kilka dni przed wyborami Rafał Trzaskowski i jego ugrupowanie coś uchwaliło, coś dobrego dla mieszkańców, dlatego że była kampania wyborcza – zaznacza wiceminister sprawiedliwości.

Na pytanie, czy PiS poparłoby taki projekt ustawy, odpowiada: „ja mówię za siebie. Nie było jeszcze spotkania klubu, ale jak będzie, to ja będę mówił, że trzeba to zrobić”.

RadioZET.pl