Adamowicz będzie miał ulicę w Pradze. „Godna dziedzictwa wybitnego polityka”

Mikołaj Pietraszewski
15.03.2019 08:33
Adamowicz będzie miał ulicę w Pradze. „Godna dziedzictwa wybitnego polityka”

W celu upamiętnienia zamordowanego prezydenta Gdańska aleja w parku Riegrovy Sady w Pradze otrzyma nazwę promenady Pawła Adamowicza – poinformował w czwartek rzecznik władz czeskiej stolicy Vit Hofman.

Nazwę musi jeszcze zatwierdzić praska rada miejska. Riegrovy Sady znajdują się w dzielnicy Vinohrady, a granicę parku tworzą między innymi krzyżujące się ze sobą ulice Chopina i Polska. Z okolicy tej rozpościera się widok na czeską stolicę.

Adamowicz będzie miał ulicę w Pradze

– Uważam, że została wybrana wystarczająco stosowna lokalizacja, godna dziedzictwa tak wybitnego liberalnego polityka i prezydenta miasta, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo społeczne i w dziedzinie praw człowieka – oświadczył prezydent Pragi Zdeniek Hrzib z antysystemowej partii Piraci. Lokalizację wybrano po konsultacji z polską ambasador w Republice Czeskiej Barbarą Ćwioro i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Zobacz także

Pomysłodawcą nadania jednej z praskich ulic imienia zamordowanego prezydenta Gdańska jest były sekretarz Vaclava Havla Vladimir Hanzel. Według niego należy w taki sposób uhonorować człowieka, dzięki któremu pierwszą na świecie ulicą Vaclava Havla stała się jedna z ulic w Gdańsku.

Uroczystość nadania 4 czerwca

– Cieszymy się z podjęcia szybkiej decyzji i otwartej konsultacji różnych pomysłów lokalizacji z nami. Wybrano miejsce nie na peryferiach, ale w centrum, które jest często odwiedzane – powiedziała PAP ambasador Ćwioro.

Zobacz także

– Uroczystość nadania nazwy promenadzie Pawła Adamowicza planuje się na 4 czerwca, kiedy to upłynie równe 30 lat od istotnego sukcesu wyborczego polskiego ruchu demokratyzacyjnego Solidarność – oświadczył Martin Churavy z wydziału kontaktów zagranicznych praskiego magistratu. Na uroczystość ma zostać zaproszona prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

RadioZET.pl/PAP/MP