Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie będzie marszu przeciwko przemocy i nienawiści. „Rodzina Adamowicza nie życzy sobie upolitycznienia śmierci”

14.01.2019 17:27
xxx wiadomosci

W poniedziałek po godzinie 16 w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie ws. inicjatywy wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści. Prezydent Andrzej Duda zaprosił na nie liderów partii politycznych. Na miejscu nie pojawili się szefowie PO i SLD oraz Teraz!. Po spotkaniu przekazano decyzję dotyczącą organizacji marszu.

Nie będzie marszu przeciwko przemocy i nienawiści. „Rodzina Adamowicza nie życzy sobie upolitycznienia śmierci” fot. PAP/Adam Warżawa

Inicjatywa Andrzeja Dudy związana była z atakiem na prezydenta Pawła Adamowicza, który w niedzielę wieczorem w trakcie gdańskiego finału WOŚP został trzykrotnie ugodzony nożem. Prezydent zmarł w poniedziałek w szpitalu.

- Chciałbym podziękować lekarzom za to, że wykorzystali wszystkie możliwości, by ratować życie Pawła Adamowicza. Mieliśmy nadzieję, że jego organizm przetrwa, niestety szkody okazały się mocniejsze – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Jeszcze przed południem, gdy prosiłem o spotkanie ws. marszu przeciwko przemocy i nienawiści miałem nadzieję, że pójdziemy w marszu przeciw wrogości, ale niestety odejście pana prezydenta spowodowało, że te plany muszą ulec zmianie - dodał.

Andrzej Duda: Marsze są nie na miejscu

- Doszliśmy wspólnie do wniosku, że marsze nie są teraz na miejscu. Ponieważ rodzina chce, by zachować powagę i jak najmniej polityki. Postanowiliśmy, że nie będziemy organizowali żadnego marszu. Postaramy się wszyscy zjawić na pogrzebie i tam oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi - powiedział.

Jednocześnie prezydent zapowiedział, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej. Wcześniej trzydniową żałobę w Warszawie ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Katarzyna Lubnauer: Nie ma potrzeby, by organizować marsz

Do marszu odniosła się też obecna na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Katarzyna Lubnauer. Jak mówiła, „rodzina nie życzy sobie upolitycznienia śmierci. Rozumiemy to”.

- Pogrzeb jest momentem, gdy możemy oddać hołd prezydentowi. Nie ma potrzeby, by organizować marsz, byłby to zły sygnał – powiedziała.

RadioZET.pl/MK

Oceń