Zamknij

Nie żyje Paweł Kędzierski. Reżyser miał 73 lata

Redakcja
22.01.2019 10:19
Kędzierski
fot. Facebook/Film Polski

W wieku niespełna 73 lat zmarł Paweł Kędzierski. Był reżyserem, twórcą przede wszystkim filmów dokumentalnych, przez wiele lat współpracował z telewizją. 

„Nie żyje Paweł Kędzierski, znakomity dokumentalista, współreżyser (wraz z Agnieszką Holland i Jerzym Domaradzkim) filmu »Zdjęcia próbne«. Reżyser zmarł dziś w Warszawie w wieku 72 lat” – podał na Facebooku portal filmpolski.pl, który jako pierwszy przekazał informację o śmierci artysty:

Kędzierski był autorem wielu filmów fabularnych i przede wszystkim dokumentalnych, z których najsłynniejszy to zrealizowany w 1981 roku „Dzień Dziecka”. Współpracował także z jednym z najwybitniejszych polskich dokumentalistów Marcelem Łozińskim – z nim zrealizował swój debiut „Widziane z dołu” z roku 1971. 

„Kędzierski był wieloletnim przewodniczącym Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, niespełna miesiąc temu otrzymał nagrodę Stowarzyszenia za wybitne osiągnięcia artystyczne. Został też uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za film »Wybór Polski« w 1990” – czytamy na Fakt24.pl.

RadioZET.pl/Fakt24.pl/Facebook/MP