Zamknij

Kościół debatuje ws. zmiany wytycznych dotyczących księży pedofilów

Redakcja
03.06.2017 14:25
Kościół debatuje ws. zmiany wytycznych dotyczących księży pedofilów
fot. Pixabay

Biskupi będą dyskutować nad projektem zmian wytycznych dotyczących postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Debata jest zaplanowana na najbliższe zebranie plenarne episkopatu.

Zmiany mają związek z zaostrzeniem przepisów prawa karnego. Chodzi o surowsze traktowanie ciężkich przestępstw przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci. Stąd też podjęcie wątku pedofilii. Teraz nie tylko pedofil będzie na celowniku służb. Również ludzie wiedzący o tym procederze które nie informują o tym organów ścigania. Takiej osobie ma grozić do 3 lat pozbawienia wolności.

Tu pojawia się zgrzyt z zasadami przyjętymi w 2015 przez Stolicę Apostolską. Ostateczną decyzję o tym, czy powiadomić odpowiednie służby, podejmuje przełożony kościelny - biskup miejsca bądź prowincjał.

- Do tej pory nie wszystkie przypadki molestowania nieletnich były zgłaszane, ponieważ szanowano wolę pokrzywdzonego. Część ofiar zastrzegała, że zgłasza taki przypadek tylko pod tym warunkiem, że nie zostanie powiadomiona policja - tłumaczył ojciec Żak.

Duchowny zaznaczył, że nowe prawo wymaga zgłaszania aktów pedofilskich niezależnie od woli ofiary. Konieczne jest więc na nowo ustalenie wytycznych, jakimi kieruje się Kościół.

RadioZET.pl/TVN24/KM