Gądecki: dane o pedofilii wśród duchownych zostaną przedstawione w czwartek

Joanna Zaremba
12.03.2019 16:10
Gądecki: dane o pedofilii wśród duchownych zostaną przedstawione w czwartek
fot. Piotr Molecki/East News

W czwartek zostaną zaprezentowane dane statystyczne dotyczące wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce – poinformował we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Arcybiskup Gądecki bierze udział w 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie.

Zobacz także

- Postaramy się przedstawić na koniec zebrania plenarnego, czyli w czwartek, na spotkaniu z mediami o 14.00, również to wszystko, co Sekretariat KEP zebrał, gdy idzie o wszystkie kazusy (wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych – red.), które od 1990 r. zostały przedstawione i zostały udokumentowane, a potem opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, przez ks. dyrektora Wojciecha Sadłonia. On to dzisiaj przedstawi (biskupom – red.) i to będzie jednym z tematów kończących zebranie Konferencji Episkopatu Polski – powiedział arcybiskup Gądecki. Poinformował, że dokument jest już gotowy.

"Ten problem domaga się odpowiedzi Kościoła"

Jak wyjaśnił, temat pedofilii w Kościele będzie jednym z punktów obrad zebrania plenarnego.

- Po spotkaniu przewodniczących konferencji episkopatów albo reprezentantów z Ojcem Świętym Franciszkiem (ten temat) nabrał w pewnym sensie innego światła – ocenił. Zaznaczył, że do tej pory wszyscy koncentrowali się na wykorzystywaniu seksualnym osób małoletnich w Kościele, pomijając inne środowiska. - Z tego starano się ukuć nawet swojego rodzaju hasło i stereotyp – stwierdził hierarcha.

Zobacz także

I dodał, że "Ojciec Święty przy tym spotkaniu wskazał na znacznie rozleglejsze problemy całego Kościoła, całego społeczeństwa – a właściwie całego świata zglobalizowanego. Jeżeli mówi o 18 milionach pokrzywdzonych dzieci w samej Europie i 83 milionach na świecie – oczywiście nie zawsze chodzi tu o kazusy pedofilii, tylko chodzi o wykorzystywaniu dzieci, o turystykę seksualną, o wykorzystywanie pracy nieletnich, o wykorzystywanie dzieci w wojsku. Praktycznie papież wprowadził perspektywę znacznie rozleglejszą, aniżeli myśmy się nią posługiwali do tej pory".

Zdaniem abp Gądeckiego papież widzi to zagadnienie jako "problem społeczny, który dotyczy działania złego na świecie".

Zobacz także

- Ten problem domaga się odpowiedzi Kościoła – bo ma on większą odpowiedzialność ze względu na śluby, które składa – a potem rządów całego świata. Właściwie bez zmiany prawnej w ściganiu turystyki seksualnej nie ma mowy o tym, żeby problem został rozwiązany – ocenił abp Gądecki.

RadioZET/PAP/JZ